Kuo skiriasi “kietosios” ir “minkštosios” šakutės? 

Pradedantysis

Pradedančiųjų vadovas apie kriptovaliutas

Tarpinis

Blokų grandinės ir kriptografijos vadovas

Ekspertas

Kriptovaliuta naujienos ekspertams

⚡️ Ar “hardfork” tinka cryptocurrency?

“hardfork” reiškia reikšmingą blokų grandinės tinklo protokolų pakeitimą. Kitaip tariant, hardfork padalina vieną valiutą į dvi ir patvirtina anksčiau negaliojančius blokus ir sandorius arba atvirkščiai.

⚡️ Litecoin yra Bitcoin hardfork?

Po staigaus bitkoino iškilimo atsirado šimtai kitų kriptovaliutų arba jos buvo išvestos iš bitkoino. Pavyzdžiui, Litecoin (LTC) yra altkoinas – terminas, kuriuo vadinamos visos skaitmeninės valiutos, kurios nėra bitkoinai.

⚡️ Kodėl vadinama “London hardfork”?

Sandorių mokesčiai bus kontroliuojami Londono “hardfork” sistemoje. Pavadinimas “hard fork” kilo iš pagrindinių pakeitimų, kuriuos inžinieriai gali atlikti blokų – valiutos blokų – lygmenyje, o ne iš rafinuoto britų stalo etiketo.

⚡️ Ar Ethereum yra bitkoino šakutė?

“Ether” yra paskirstyta atvirojo kodo blokų grandinė su išmaniųjų sutarčių galimybėmis. Eteris (ETH) yra pačios platformos kriptovaliuta. Eteris yra vertingiausia kriptovaliuta po bitkoino, vertinant pagal rinkos kapitalizaciją.

kietos ir minkštos šakutės

Kūrimas besikeičiančioje blokų grandinės scenoje gali būti pribloškiantis, nes kūrėjai turi priimti sudėtingus sprendimus, kad užtikrintų naudingus tinklo patobulinimus. Decentralizuotoje sistemoje tokie pakeitimai gali užtrukti nemažai laiko; tačiau jei jie įgyvendinami neteisingai, potencialiai gali sugriauti visą struktūrą.

Kas yra kietos ir minkštos šakutės
Kokia yra “kietosios šakutės” nauda kriptovaliutai?

Kai blokų grandinė sunkiai šakojasi, ji atsiskiria nuo ankstesnės versijos ir sukuria visiškai naują protokolą. Visi mazgai, veikiantys senesnėse šios grandinės versijose, nebebus pasiekiami ir nepriimami naujausioje versijoje. Taip iš esmės sukuriama nauja blokų grandinė ir nauja kriptovaliuta. Visiškai priešingai, minkštoji šakutė užtikrina atgalinį suderinamumą. Net jei mazguose veikia pasenusi versija, juos vis tiek priims dabartinė versija – tačiau jų prieiga prie tam tikrų funkcijų gali būti apribota.

Nors abu būdai turi savo riziką ir naudą, “kietosios šakutės” gali būti ypač pavojingos, nes gali lemti blokų grandinės skilimą. Dėl to atsiranda dvi valiutos. Švelnesnis variantas yra minkšta šakutė, kuri leidžia įtraukti naujas funkcijas neskaidant tinklo – todėl šis metodas yra mažiau rizikingas, bet toks pat naudingas.

Labai svarbu nepamiršti, kad kriptovaliuta veikia decentralizuotoje sistemoje, nesvarbu, kokį būdą pasirinksite. Kiekvienas turi galimybę dalyvauti jos evoliucijoje naudodamasis savo balsu ir įsitraukdamas. Nevenkite pranešti apie save, dalytis mintimis ir leisti sau įsitraukti į šį unikalų reiškinį.

Koks yra kietosios šakutės pavyzdys?
kietos ir minkštos šakutės

Sprendimų priėmimo procedūra

Norint tvirtai suprasti šakoto kodo pagrindus, būtina suprasti pagrindinius principus. Skirtingai nuo centralizuotų tinklų, kuriuose sprendimus priima vienas vadovas, decentralizuotose sistemose, tokiose kaip “Bitcoin”, veikia sudėtingas kontrolės mechanizmas, kurio sprendimai priklauso nuo šimtų ar net tūkstančių asmenų – tai daug sudėtingiau, nei atrodo.

Sprendimų priėmimo procese dalyvauja daugybė žmonių, nesvarbu, ar tai būtų kodų pataisos, ar tinklo saugumo užtikrinimas. Kodų kūrėjams reikia kalnakasių pritarimo, o pilnaverčiams mazgams – transliuoti sandorius tinkluose, tačiau šių užduočių vykdymas popieriuje ne visada toks paprastas, kaip atrodo. Norint pasiekti daugumos konsensusą, reikia, kad visos dalyvaujančios šalys viską kruopščiai apsvarstytų!

Kokios yra dvi šakutės rūšys? kietos ir minkštos šakutės
Ar “Bitcoin” yra minkšta šakutė?

Kūrėjai

Programuotojams tenka esminė pareiga kurti ir prižiūrėti kodą, užtikrinant, kad visos programos būtų atnaujinamos. Jie taip pat turi testuoti ir diegti išmaniąsias sutartis. Be kūrėjų kriptovaliutų ekosistema negalėtų suspėti su atnaujinimais ar pakeitimais, todėl taptų nepatraukli ir nekonkurencinga. Tačiau kiekvienas gali dalyvauti atvirojo kodo nustatymuose ir prisidėti prie kodo kūrimo, nes visa tai yra laisvai prieinama

Kalnakasiai

Kalnakasiai yra naudotojai, atsakingi už tinklo saugumą. Jų nepakeičiamas indėlis į “Bitcoin” tinklą maksimaliai padidinamas paleidžiant jų programinę įrangą, kuri leidžia jiems pridėti naujus blokus. Kaip atlygį už šią paslaugą kalnakasiai gauna ir blokų, ir sandorių mokestį.

Ar "Bitcoin Cash" yra "hardfork"?
Koks yra minkštosios šakutės pavyzdys?

Viso mazgo naudotojai

Visateisiai mazgų operatoriai yra labai svarbūs “Bitcoin” tinklui, tačiau į juos dažnai neatsižvelgiama. Kiekvienas pilnojo mazgo operatorius padeda tikrinti, siųsti ir gauti blokus visame tinkle. Be to, kiekvienas pilnasis mazgas saugo vietinę visos blokų grandinės kopiją. Be visaverčių mazgų “Bitcoin” tinklas būtų neįmanomas.

Šio skirtumo svarba yra akivaizdi. Nesunku suprasti, kodėl šios trys grupės gali egzistuoti kartu. Pavyzdžiui, kūrėjai paprastai išgauna ir tvarko visą mazgą. Asmuo gali priklausyti vienam, dviem ar net visiems pirmiau nurodytiems tipams. Nepaisant šio fakto, dauguma tinklo naudotojų nedalyvauja aktyviuose vaidmenyse, atsižvelgiant į jų dalyvavimą kitose srityse

Ar "Etherium" yra "Bitcoin" šakutė? kietos ir minkštos šakutės
Ar “Litecoin” yra bitkoino šakutė?

Norint, kad jūsų žinutė būtų maksimaliai paveiki, svarbiausia suprasti, kaip ją interpretuoja tie, kurie ją gauna.

Šiuo metu didžiausią įtaką “Bitcoin” turi kūrėjai ir kalnakasiai. Jie yra labai svarbūs ekosistemos veiklai, nes savo veiksmais gali lengvai formuoti jos raidą. Be programišių, kurie rašo programas, tinklas negali progresuoti, o saugumo spragos lieka nepatikrintos. Neveikiant ir kalnakasiams, “Bitcoin” lieka neapsaugotas ir rizikuoja patirti piktavališkų atakų, todėl jie atlieka tokį svarbų vaidmenį užtikrinant jo saugumą.

Kas nutinka kriptovaliutos šakutės atveju?
Kas yra kietos ir minkštos šakutės

Labai svarbu pažymėti, kad visos trys “grupės” yra paslaugų teikėjai, bet ne valdymo organai. Kadangi tinklas yra neprivalomas, kiekvienas gali laisvai pasirinkti, ar naudoti “Bitcoin” programinę įrangą, ar ne. Kalnakasiai yra suinteresuoti užtikrinti, kad naudotojai ir toliau naudotųsi tinklu ir gautų naudos iš bitkoinų. Tačiau kūrėjai susiduria su didesne problema – į jų pasiūlymus gali būti visiškai neatsižvelgta, jei žmonės nepritars jų padarytiems pakeitimams.

Decentralizuotame tinkle gali būti kelios kodo “šakos”. Taip gali atsitikti, nes bet kas gali keisti tinklą valdančią programinę įrangą. Skirtingos kodo versijos sąveikaus tarpusavyje, kai jas paleis daugiau žmonių. Tačiau kai kurios šakutės gali būti pavojingos, pavyzdžiui, jei jos sukurtos siekiant pavogti naudotojų lėšas.

Kietojo išsišakojimo idėja kietos šakutės
Kaip veikia “Bitcoin” kietos šakutės

Pasirinkti programinės įrangos versiją gali būti sudėtinga, kai abi jos turi tą pačią istoriją. Atvirojo kodo projektai ir kriptovaliutos nuolat šakojasi, tačiau svarbu atskirti minkštąsias ir kietąsias šakutes, kad būtų galima atpažinti skirtingą jų poveikį tinklams.

Kaip veikia “Bitcoin” kietosios šakutės kriptovaliutos?

Kietojo išsišakojimo idėja

Sunkioji šakutė – tai protokolo pakeitimas, dėl kurio anksčiau negaliojantys blokai tampa galiojantys ir atvirkščiai. Dėl to visi mazgai arba naudotojai turi pereiti prie naujos protokolo programinės įrangos versijos. Kietoji šakutė – tai perėjimas nuo vieno protokolo taisyklių rinkinio prie kito, leidžiantis blokų grandinės tinklui sukurti naują ir unikalią programinę įrangą.

Kodėl įvyksta kriptovaliutos šakutė?
Bėgant metams “Bitcoin” kietos šakutės

Kai du tinklai veikia lygiagrečiai, situacija gali pablogėti. Kiekviena blokų grandinės versija ir toliau kuria blokus ir sandorius, tačiau jie tarpusavyje nesuderinami. Vieni mazgai sutelks dėmesį į grandinę A, o kiti užsiims grandine B. Galiausiai, užuot naudoję tą patį registrą, bus skirtingi blokai ir sandoriai

Kriptografija ir jos rūšys

Jei tinklas bus padalytas, kai kurių naudotojų gali laukti nemaloni staigmena. Paprastai, jei tinklas bus padalytas, naudotojai abiejose grandinėse turės tą pačią monetų sumą. Nors galima įsivaizduoti, kad savo monetas galima išleisti bet kurioje grandinėje, prekiauti jomis iš vienos grandinės į kitą gali būti sudėtinga. Pažymėtina, kad kiekvienos monetos vertė skiriasi priklausomai nuo to, kurioje grandinėje ji naudojama!

Kaip veikia "Bitcoin" kietoji kietos šakutės
Ar “Bitcoin” šakutė padvigubina jūsų pinigus?

Per metus Bitcoin ir Bitcoin Cash tikslai ir vertė išsiskyrė. Dėl šių skirtumų jie nėra suderinami – bet kokie pokyčiai, atlikti viename iš jų, liks išimtinai tik jame. Nors abiejų sistemų ištakos panašios, laikui bėgant jų keliai pastebimai išsiskyrė.

Kas atsitinka mano Ethereum, kai jis išsišakoja?
Kas kriptovaliutų pasaulyje yra šakutė? minkštos šakutės

“Softfork” nėra tokia pati

Kad išvengtų žalingo scenarijaus, pavyzdžiui, “kietosios šakutės”, kūrėjai gali pasirinkti alternatyvų kodo pakeitimų integravimo būdą. Minkšta šakutė suderinama su senaisiais mazgais ir leidžia jiems tęsti pokalbius, net jei jie iš karto neatnaujina savo programinės įrangos. Norėdami užtikrinti, kad tinklai laikui bėgant veiktų sklandžiai, venkite senų ir naujų taisyklių susidūrimo.

10 geriausių kriptografinių debeto ir kredito kortelių

Minkšta šakutė leidžia padidinti bloko dydį nebūtinai suskaidant tinklą ir neskaidant blokų. Visada galite pasirinkti, kokie maži ar dideli bus jūsų tinklo blokai, ir nėra jokios nepažeidžiamos ribos, kiek jie gali būti maži. Jei reikia mažiau sandorių, tuomet tampa beprasmiška išnaudoti maksimalų bloko dydį.

"Softfork" nėra tokia pati
Ar kriptovaliutoms tinka “minkštos šakutės”?

Parinktis “mazgai” prieinama tik tiems mazgams, kuriuose veikia ši programinė įranga, jei jie atmeta svarbesnius nei tam tikra riba blokus. Taip elgdamiesi jie išliks prijungti prie tinklo. Net jei duomenys, nepriklausantys mazgo taisyklių rinkiniui, bus pašalinti, ryšys su juo vis tiek bus įmanomas.

Bitcoin prekyba pradedantiesiems

Naujausias sėkmingos trumposios “Bitcoin” šakutės atvejis buvo Segregated Witness atnaujinimas. SegWit keičia blokų ir sandorių formatus, netrukdydamas seniesiems mazgams lyginti duomenų pagal skirtingus reglamentus. Dėl SegWit pažangos šiandien viename tinklo bloke pateikiama daugiau sandorių. Net ir po tiek metų ne visi sutiko su atnaujinimu.

Kuris šakutės stilius yra geriausias?

Kūrėjai ir naudotojai paprastai nemėgsta kietųjų šakių, nes jos gali būti sudėtingos. Tačiau be kietosios šakutės neįmanoma pakeisti “Bitcoin” atverto protokolo. Gali būti, kad ginčytina kietoji šakutė visam laikui suskaldys tinklą, tačiau dauguma jų nesukels jokių problemų. Planuodami šakojimąsi ir kalbėdamiesi su bendruomenės nariais galite išvengti sunkumų ar konfliktų apskritai.

Keletas žymių kietųjų šakių pavyzdžių minkštos šakutės
Ar bitkoinas yra šakutė?

Visada geriau rinktis paprastesnes alternatyvas. Jie gali padėti išspręsti įvairias smulkias problemas ar atlikti patobulinimus, bet niekada neatlieka didelių tinklo pakeitimų. Tai, kad jos nekonfliktuoja su ankstesnėmis programos versijomis, yra didelis privalumas.

Kas yra DeFi? Decentralizuotų finansų supratimas

Priklausomai nuo tinklo tikslų, abi atšakų parinktys išlieka perspektyvios. Bendravimas ir diskusijos su tinklo naudotojais dažnai padeda išvengti tikrų nesklandumų, nesvarbu, ar tai būtų išsišakojimas, ar “minkštas” išsišakojimas.

Keletas žymių kietųjų šakių pavyzdžių

Ne visos “Bitcoin” blokų grandinės “hard forks” įvyko su “Bitcoin” blokų grandine – iš tiesų yra daug istorinių kriptovaliutų “hard forks” pavyzdžių. Toliau pateikiama keletas žymiausių naujovių ir jų svarus indėlis į pramonę.

Kas atsitinka su jūsų monetomis po kietosios šakutės kriptografijos
Kas yra šakutė?

Dvi skirtingos “SegWit” versijos

SegWit2x buvo siūlomas atnaujinimas, pagal kurį “Bitcoin” tinkle būtų įdiegta “SegWit” ir bloko dydžio riba padidinta iki 2 MB.

SegWit2x nusprendė dėl 2017 m. gegužės 23 d. pasiekto Niujorko susitarimo. Pagal šį susitarimą keli “Bitcoin” verslo savininkai ir kalnakasiai, atstovaujantys daugiau kaip 85 % tinklo hash rate, už uždarų durų sprendė BTC ateitį.

“SegWit” bus inicijuotas per “soft fork”, o blokų dydžio riba bus pakeista per “hard fork” po neapibrėžto laikotarpio. Šis pasiūlymas buvo labai aptarinėjamas, nes prie jo neprisidėjo “Bitcoin Core” kūrėjai ir atrodė, kad jį privertė priimti tik grupė įmonių – joms suteikta per daug galios valdyti tinklą, į sprendimą neįtraukiant kalnakasių ar mazgų.

Kas priima sprendimą kietai šakotis kriptovaliutą "Bitcoin"?
Skirtumas tarp “Hard Fork” ir “Soft Fork

Mažų blokų šalininkai teigė, kad dėl didesnių blokų bus sunkiau įkurdinti visą mazgą, o tai gali centralizuoti kriptovaliutą. Didesnių blokų šalininkai teigė, kad didėjantys BTC sandorių mokesčiai pakenks jo augimui ir išstums iš tinklo kai kuriuos naudotojus.

Naudotojo aktyvuojamos “soft forks” yra potenciali “Bitcoin” tinklo galimybė. Tokiu atveju viso mazgo operatoriai, pavyzdžiui, biržos ir įmonės, gali pereiti prie naujos blokų grandinės versijos, kurios aktyvavimo taškas nustatytas tam tikru metu ateityje. Tai darydami jie iš esmės reikalauja, kad kalnakasiai laikytųsi naujų tinklo taisyklių. Jei jie jų nesilaikys, yra galimybė, kad tinklas suskils.

Tuo metu “Bitcoin” naudotojai pasisakė už naudotojų aktyvuojamą “soft fork”, kad būtų išvengta pavojingo precedento.

Kas nutinka, kai kriptovaliuta šakojasi? minkštos šakutės
Kas yra “soft fork” blokų grandinėje?

2017 m. rugpjūčio 1 d. “Bitcoin” didžiųjų blokų šalininkai, nepatenkinti “SegWit2x” schema ir matydami, kad bendruomenė remia “SegWit”, nusprendė atsiskirti nuo “Bitcoin”. Po šio atsiskyrimo atsirado dar viena skaitmeninė valiuta – Bitcoin Cash (BCH). Tie, kurie tam pritarė, laikė tai dar vienu būdu išlaikyti gyvą pradinę Satoshi Nakamoto viziją.

“Bitcoin Cash” blokų grandinė buvo sukurta su aštuonių MB bloko dydžiu – nuo tada jis padidėjo iki 32 MB.BCH šalininkai teigia, kad pigūs sandorių mokesčiai padės jai išsiplėsti ir padėti bankams, kurie neturi banko sąskaitų, – mano, kad BTC liks už nugaros dėl daug didesnių sandorių mokesčių. Po “Bitcoin Cash” kietojo išsišakojimo išpopuliarėjo kitos išsišakojusios kriptovaliutos, tokios kaip “Bitcoin Gold” (BTG) ir “Bitcoin Diamond” (BTCD).

DAO įsilaužimas buvo pagrindinė “Ethereum” tinklo problema.

Kita didelė istorinė “kietoji šakutė” susijusi su decentralizuota autonomine organizacija (DAO), kuri 2016 m. pradėjo veikti “Ethereum” tinkle. Ethereum veikia išmaniųjų sutarčių rinkinys – kodo fragmentai, kurie aktyvuojami, kai įvykdomos iš anksto nustatytos sąlygos. Tiems, kurie galbūt nežino, šis elementas yra esminis sistemos gebėjimams. Šios sutartys leidžia programuoti pinigus ir yra decentralizuotų finansų programų (DApps) pagrindas.

DAO įsilaužimas buvo pagrindinė "Ethereum" tinklo problema.
Kam naudojama kietoji šakutė?

DAO surinko 150 mln. dolerių vertės ETH per vieną iš pirmųjų sutelktinio finansavimo kriptovaliutų srityje akcijų, dar prieš 2017 m. kilusį pirminio monetų siūlymo (ICO) šėlsmą. Iš esmės tai buvo ankstyvoji šiandien naudojamų decentralizuoto valdymo modelių “Defi” protokolų iteracija, kai žetonų turėtojai balsuoja dėl sprendimų, turinčių įtakos būsimam protokolui.

Pradėjus veikti DAO, įsilaužėlis iš 11 000 investuotojų atsiėmė 60 mln. dolerių vertės ETH. Kai Ethereum buvo prekiaujama už šiek tiek mažiau nei 10 JAV dolerių, šis įsilaužimas sudarė apie 14 % visų apyvartoje esančių eterių ir sukėlė investuotojų pasitikėjimo tinklu kritimą.

Ethereum bendruomenėje kilo aistringas pokalbis, nes žmonės stengėsi išsiaiškinti, kaip geriausiai pasipriešinti šiai atakai. Pirmiausia buvo pasiūlyta “minkštoji šakutė” (angl. soft fork), kuri būtų įtraukusi užpuoliko adresą į juodąjį sąrašą ir neleidusi jam pervesti jokių lėšų. Atsakomybę už išpuolį prisiėmęs asmuo – arba juo apsimetęs asmuo – kreipėsi į bendruomenę ir teigė, kad pinigus gavo “teisėtu” būdu, laikydamasis visų išmaniosios sutarties nustatytų taisyklių. Jie grasino imtis teisinių veiksmų prieš visus, kurie bandys atimti jų uždirbtus pinigus.

Kas yra šakotas žetonas? kietoji šakutė ir minkštoji šakutė
Ar “Bitcoin” yra “hard fork”?

Įtampa įsiplieskė, kai užpuolikas paskelbė, kad sustabdys bet kokius “soft fork” bandymus, sumokėdamas pinigais ETH kalnakasiams.

Žmonės vėl ėmė ginčytis, kol kažkas pasiūlė kietą šakutę. Galiausiai buvo įvykdyta kietoji šakutė, kuri ištrynė “Ethereum” tinklo istoriją iki DAO atakos, o pavogtas lėšas perkėlė į išmaniąją sutartį, kurioje investuotojai galėjo atgauti savo pinigus.

Nors kai kurie investuotojai dėl šio veiksmo jautėsi įžeisti, laikydami jį pirminės blokų grandinės nekintamumo ir maištingumo misijos pažeidimu, kiti suinteresuotieji subjektai nusprendė paremti ankstesnę tinklo iteraciją, žinomą kaip “Ethereum Classic”.

“Hash rate wars” reiškia kovą tarp “Bitcoin ABC” ir “Bitcoin SV” dėl “Bitcoin cash” tinklo kontrolės.

“Bitcoin Cash” 2017 m. rugpjūtį atsiskyrė nuo “Bitcoin” blokų grandinės ir sukūrė naują tinklą. Vėliau ši bendruomenė suskilo į dvi tarpusavyje besiginčijančias grupes. Iš vienos pusės, dvi “Bitcoin Cash” frakcijos ėmė kariauti tarpusavyje: ABC (BCHA) bandė tobulinti technologiją, o SV (BSV), palaikoma Craigo Wrighto, didino blokų dydį.

Kas yra šakutė?
“Soft fork” ir “Hard fork

Blokų grandinė suskilo 556 767 bloke, todėl kilo mūšis dėl BCH slapyvardžio. Kalnakasiai naudojo visus turimus išteklius, kad bandytų įgyti hash-rate pranašumą prieš kitą pusę. Kai kurie netgi ragino 51 % atakuoti kitą tinklą, kad jo šalininkams tektų pereiti į jų pusę.

Kriptovaliutų biržos atskleidė, kad jos BCH bilietą priskirs viršų gavusiai grandinei. Kai kurie kasybos baseinai visus savo išteklius nukreipė į hash karus, o Bitcoin Cash ABC turėjo išlaikyti didžiąją dalį hash spartos ir atremti 51 % bandymų atakuoti. Vėliau ji teigė, kad biržose ir kitose tarnybose BCH pažymėta tiklalapiu, o BSV – tiklalapiu.

Skirtumas tarp "Hard Fork" ir "Soft Fork
Kietosios ir minkštosios šakutės

Baigiamosios pastabos

Visi pasirinkimai turi savų privalumų ir trūkumų, tačiau kartais jie yra vieninteliai galimi sprendimai. Blokų grandinės sektoriuje švelnioji ir griežtoji jėga nėra vieninteliai du pasirinkimai. Kai kurios platformos gali naudoti šių dviejų metodų hibridą arba sukurti savo originalią sistemą. Neįmanoma paskelbti, kad vienas iš jų yra geresnis už kitą visomis aplinkybėmis. Geriausia būtų kiekvieną atvejį vertinti atsižvelgiant į jo unikalias savybes.

Labai svarbu, kad kiekvienas naudotojas suprastų, kaip šios sistemos veikia ir kokią reikšmę jos gali turėti tinklo ateičiai. Dėkojame, kad perskaitėte. Tikiuosi, kad šis straipsnis buvo informatyvus.

Pradedantysis

Pradedančiųjų vadovas apie kriptovaliutas

Tarpinis

Blokų grandinės ir kriptografijos vadovas

Ekspertas

Kriptovaliuta naujienos ekspertams