Table of Contents
DeFi (de-fi) – tai kriptovaliutos terminas, reiškiantis decentralizuotus finansus. Tai bendrinis žodžių junginys, reiškiantis kriptovaliutų sektoriaus pastangas sukurti naują interneto finansų sistemą, kurioje vietoj įprastų tarpininkų ir pasitikėjimo mechanizmų būtų naudojama defi blokų grandinė.
Nors DeFi atrodo utopinė, taip nėra. Nors DeFi projektai ne visada suteikia tokį saugumą (skaitykite: draudimo apsaugą) kaip įprastiniai projektai, jie visam laikui neišstumia tarpininkų iš tradicinių finansinių paslaugų. 2021 m. dėl sukčiavimo DeFi prarado 1,3 mlrd. dolerių.
Sverto paklausa.
“DeFi” atveria finansines galimybes ir siūlo klientams daugybę būdų pasipelnyti. Dėl to atsiranda sverto poreikis – “DeFi” naudotojai skolinasi turtą, ketindami uždirbti daugiau nei skolos palūkanos.
Mokesčių inspekcija kriptovaliutą laiko turtu. Taigi bet kada, kai ją perkate, keičiate ar parduodate, atsiranda mokestinė prievolė. Kai gaunate pajamų iš veiklos su kriptovaliuta, ji apmokestinama kaip įprastinės pajamos.
Decentralizuoti finansai (DeFi) naudoja inovatyvią blokų grandinės ir kriptovaliutų technologijų galią, kad pakeistų tradicines finansų sistemas ir sukurtų saugų sandorių tinklą. Decentralizuodama finansus, t. y. pakeisdama centralizuotas institucijas, pavyzdžiui, bankus, tarpusavio ryšiais, DeFi siekia, kad finansinės paslaugos taptų prieinamos visiems. Šios paslaugos apima bet ką – nuo būtiniausių banko funkcijų iki paskolų, hipotekos ir sudėtingų sutartinių susitarimų.
Finansai dabar yra labiau centralizuoti nei kada nors anksčiau.
Šiandien beveik visi bankininkystės, skolinimosi ir prekybos elementai tvarkomi centralizuotose sistemose, kurias administruoja vyriausybinės institucijos ir sargai. Klientai turi derėtis su finansų tarpininkais, kad galėtų naudotis įvairiomis paslaugomis – nuo paskolų automobiliams iki hipotekos paskolų ir prekybos akcijomis bei obligacijomis.
Pavyzdžiui, JAV vyriausybė kuria ir keičia finansines taisykles, skirtas centralizuotų finansinių organizacijų ir finansų maklerio įmonių pasauliui. Už finansų rinkų atskaitomybę atsakingos Federalinė rezervų sistema ir Vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC), kurios kartu yra atsakingos už vienodų taisyklių nustatymą Amerikoje. Šios organizacijos stebi, kuria, keičia ir įgyvendina taisykles, reglamentuojančias šią pramonės šaką, kad ji veiktų sklandžiai.
Dėl šios priežasties vartotojai turi mažai tiesioginių galimybių gauti kreditų ir finansinių paslaugų. Jie turi rasti būdą, kaip apeiti tarpininkus, tokius kaip bankai, biržos ir skolintojai, kurie pelnosi iš kiekvieno ekonominio ir bankinio sandorio. Kiekvienas turi prisidėti, jei nori įsitraukti į žaidimą.
Pasiruoškite nustebti dėl to, kaip vertinate pinigus: Decentralizuoti finansai jau čia!
Decentralizuoti finansai meta iššūkį šiai centralizuotai finansų sistemai, nes jie išstumia iš jos tarpininkus ir prižiūrėtojus.
Pasak “TrustToken” generalinio direktoriaus ir vieno iš įkūrėjų Rafaelio Kosmano, “DeFi” tikslas – perimti kasdienes užduotis, kurias šiuo metu atlieka finansų institucijos, tokios kaip bankai, biržos ir draudikai, pavyzdžiui, skolinimą, skolinimąsi ir prekybą, ir perduoti jas į paprastų žmonių rankas.”
Štai kaip tai galėtų vykti. Dabar galite naudotis interneto taupomąja sąskaita ir gauti konkurencingą 0,50 % kapitalo grąžą! Tokiu būdu bankas šias lėšas atiduoda kitam skolininkui su 3 % palūkanų norma, todėl finansų įstaiga gauna 2,5 % pelno. Žmonės tiesiogiai skolina savo lėšas vieni kitiems, todėl bankas nepatiria 2,5 proc. nuostolio.
Galbūt tai jau darote siųsdami pinigus draugams per “PayPal”, “Venmo” ar “CashApp”. Tačiau jus reikia pataisyti – kad galėtumėte siųsti grynuosius pinigus šiomis programėlėmis, jums reikia turėti su jomis susietą debeto kortelę arba banko sąskaitą. Nepaisant to, kad tarpusavio sandoriai vis labiau plinta, centralizuoti finansiniai tarpininkai tebėra neatsiejama šio proceso dalis.
“Blockchain” naudojama “Defi” paleisti.
Decentralizuotas finansavimas tapo įmanomas dėl blokų grandinės ir kriptovaliutų technologijų, kurios yra esminės inovacijos finansavimo srityje.
Kai atliekate operaciją savo tradicinėje atsiskaitomojoje sąskaitoje, ji užregistruojama ir saugoma privačioje banko operacijų knygoje, kurią tvarko labai gerbiama finansų įstaiga. Blokų grandinė yra decentralizuota, paskirstyta viešoji knyga, kurioje finansinės operacijos įrašomos kompiuteriniu kodu.
Sakydami, kad blokų grandinė yra decentralizuota, turime omenyje tai, kad visi “Defi” programos naudotojai turi prieigą prie tikslios viešosios knygos kopijos, kurioje užšifruotu kodu užfiksuotas kiekvienas sandoris. Tai padeda apsaugoti sistemą, nes leidžia klientams užtikrinti anonimiškumą ir patikrinti sandorius bei turto nuosavybės įrašus, kuriuos (beveik) sunku suklastoti.
Teigdami, kad blokų grandinė yra decentralizuota, nurodome, kad sistemos neprižiūri jokie tarpininkai ar prižiūrėtojai. Sandorius dvigubai tikrina ir registruoja šalys, naudojančios identišką blokų grandinę, kurios metu sprendžia sudėtingas matematines lygtis ir į grandinę įtraukia naujus sandorių blokus.
“Defi” šalininkai teigia, kad decentralizuota blokų grandinės technologija užtikrina didesnį finansinių sandorių saugumą ir skaidrumą nei įprastos privačios, neskaidrios centralizuotose finansų sistemose naudojamos sistemos.
Kaip dabar atrodo “DeFi”?
Defi naudojamas įvairioms paprastoms ir sudėtingoms finansinėms operacijoms atlikti. Ji veikia decentralizuotose programose, vadinamose “dApps”, arba kitose programose, vadinamose “protokolais”. “Defi” vykdo “Bitcoin” (BTC) ir “Ethereum” (ETH) sandorius naudodama decentralizuotas programas ir protokolus.
Šis pasiūlymas yra patrauklesnis nei “Bitcoin”, nes jis tinka įvairiems tikslams. Taigi, dauguma decentralizuotų programų ir protokolų rinkoje veikia su Ethereum pagrįsta programine įranga.
Štai keletas decentralizuotų programų ir protokolų naudojimo būdų:
- Tradiciniai finansiniai sandoriai jau vykdomi. Defi apima viską – nuo mokėjimų ir prekybos išvestinėmis finansinėmis priemonėmis iki draudimo ir skolinimo.
- Dauguma prekiautojų kriptovaliutomis dabar naudojasi centralizuotomis biržomis, tokiomis kaip “Coinbase” ar “Gemini”, kurios priklauso didelėms bendrovėms. DEX leidžia naudotojams išlaikyti savo lėšų kontrolę ir palengvina tarpusavio finansinius sandorius.
- Elektroninės piniginės yra dar viena kriptovaliutų piniginių rūšis. Skaitmeninės piniginės decentralizuotų finansų (Defi) kūrėjų sukurtos, kurios gali veikti nepriklausomai nuo pagrindinių kriptovaliutų biržų ir suteikti investuotojams prieigą prie įvairių produktų, įskaitant kriptovaliutomis ir blokų grandine pagrįstus žaidimus.
- Stabiliosios monetos – tai kriptovaliutos, kurių vertę siekiama išlaikyti pastovią, susiejant jas su kitu finansiniu turtu, pavyzdžiui, JAV doleriu. Žmonės žino, kad kriptovaliutos yra nenuspėjamos; stablecoins siekia išlaikyti pastovią vertę susiedami ją su ne kriptovaliutomis, pavyzdžiui, JAV doleriu.
- Defi – tai terminas, kuriuo apibūdinamos įvairios paslaugos, leidžiančios žmonėms skolintis kriptovaliutą ir gauti pelno ją skolinant. Ši frazė apima daugumą paslaugų teikėjų, su kuriais susidursite šioje knygoje. Dauguma jų reklamuoja save ne kaip brokerius ar sprendimų partnerius, o kaip “tinklo tarpininkus”, kurie padeda vartotojams skolintis.
- Nekeičiamieji žetonai (NFT) – tai skaitmeninis turtas, kuris išlaiko savo atskirą vertę, nustatomą pagal kitų kriptovaliutų kainų svyravimus rinkoje. Jais kuriamas turtas, kuriuo įprastai neprekiaujama, pavyzdžiui, slam dunk vaizdo įrašai arba pirmasis tviterio tviterio tviterio įrašas. NFT paverčia tai, kas anksčiau buvo
- Visiškai nemokamo aukso sąvoka yra patraukli. Pasinaudokite šia idėja iki logiškos pabaigos. Galite įsivaizduoti pasaulį, kuriame niekas neturi negrąžintų skolų, o magijos gabalėliai akimirksniu sukuria visą valiutą. Kai kuriais atvejais tai gali būti net įmanoma (nors ir mažai tikėtina). Kriptokreditai – tai virtualios kredito kortelės, nesusijusios su jokiais konkrečiais bankais ar finansų įstaigomis.
“DeFi” rinkoje augimas stebimas pagal užblokuotą vertę, t. y. pinigų sumą, kuri šiuo metu teka per įvairias “Defi” technologijas. Bendra užblokuota “Defi” protokolų vertė šiuo metu yra apie 43 mlrd. dolerių.
“DeFi” patrauklumą lemia visuotinis blokų grandinės prieinamumas: kai tik decentralizuota taikomoji programa saugoma blokų grandinėje, ji tampa prieinama.Nors dauguma centrinių finansinių priemonių ir technologijų diegiamos palaipsniui, laikui bėgant, ir jas reguliuoja vietos įstatymai, decentralizuotos taikomosios programos egzistuoja už šių apribojimų ribų, todėl jos siūlo didesnę potencialią grąžą ir pavojus.
Kas yra išmanioji sutartis?
Išmaniosios sutartys suteikia daug galimybių, pavyzdžiui, automatizuotai pristatyti lėšas į konkrečią sąskaitą bet kurią dieną. Išmaniosios sutartys yra savaime vykdomos sutartys, kuriose naudojami paprasti kodo teiginiai, veikiantys blokų grandinėje. Kiekviena sutarties šalis įgyvendina jos sąlygas. Nereikia centrinės institucijos ar tarpininko
Tradicinės sandorių tarp šalių sistemos, palyginti su išmaniosiomis sutartimis, dažnai laikomos brangesnėmis ir neveiksmingesnėmis. Išmaniosios sutartys suteikia saugesnių, skaidresnių ir ekonomiškesnių privalumų, nes jomis pašalinama biurokratija.
Defi privalumai ir trūkumai
Nepaisant DeFi naujumo, ji kelia daug pavojų; decentralizuoti finansai yra tokia nauja naujovė, kad dar reikia atlikti išsamius ilgalaikio ir bendro naudojimo bandymus. Be to, vyriausybės pradeda tirti DeFi sistemas, siekdamos jas reguliuoti. Kai kurios kitos galimos Defi problemos yra šios:
- Nėra vartotojų apsaugos. Defi klestėjo, kai nebuvo taisyklių ir apribojimų. Tačiau tai taip pat reiškia, kad vartotojai turi ribotas galimybes, jei sandoris nepavyksta. Kalbant apie centralizuotus finansus, Federalinė indėlių draudimo korporacija (FDIC) garantuoja indėlių sąskaitų turėtojams banko žlugimo atveju; kiekvienai sąskaitai draudimo bendrovė garantuoja iki 250 000 JAV dolerių kompensaciją.
- Nerimą kelia įsilaužėliai. Nors blokų grandinę gana sunku pakeisti, kiti “Defi” aspektai yra pažeidžiami įsilaužimų, dėl kurių gali būti prarasti arba pavogti pinigai. Hakeriai turi potencialių galimybių pasinaudoti programinės įrangos sistemomis; ji naudojama visose įmanomose decentralizuotų finansų taikymo srityse.
- Užstatas yra esminis elementas, padedantis užtikrinti kreditą. Užstatas yra esminis daiktas, kuris naudojamas paskolai užtikrinti. Kai užsisakote hipotekos paskolą, perkamas namas yra paskolos užstatas. Beveik kiekvienai “Defi” paskolai reikalingas užstatas, kuris prilygsta bent 100 % skolos vertės, jei ne daugiau. Tai reiškia, kad jei užstato vertė sumažėja, gali būti pareikalauta įnešti daugiau pinigų arba gali būti pareikalauta grąžinti paskolą.
- Privačių raktų reikalavimai. Padėtų, jei savo kriptovaliutų pinigines laikytumėte apsaugotas Defi crypto. Privatūs raktai yra labai svarbūs piniginių saugumui, nes tai yra ilgi, neapibrėžti kodai, kuriuos gali pasiekti tik piniginės savininkas. Prarasti privatų raktą yra tragiška; jei jį pamesite, su juo susiję pinigai bus amžinai neprieinami.
- Klientų aptarnavimo nėra. Su “Defi” niekas negali paskambinti, jei kas nors negerai su jūsų sandoriu arba jei turite klausimų apie produkto veikimą. Centralizuotos finansų įstaigos turi klientų aptarnavimo skyrius, kurie gali padėti jums išspręsti problemą ar klausimą.
Kaip galiu prisijungti prie judėjimo?
Jei norite pradėti naudotis defi kriptovaliutų kaina, yra kelios galimybės:
Sukurkite skaitmeninės valiutos piniginę.
Pradėkite susikurdami Ethereum piniginę, pavyzdžiui, “Metamask”, ir užpildykite ją Ethereum. “Savarankiškos piniginės yra jūsų įėjimas į decentralizuotų programų pasaulį, tačiau būkite atsargūs ir saugokite savo viešuosius ir privačiuosius raktus”, – įspėja Cosmanas. “Juos praradę negalėsite pasiekti savo piniginės”.
Prekiauti kriptovaliutomis galima asmeniškai arba internetu.
“Siūlau decentralizuotoje biržoje, pavyzdžiui, “Uniswap”, prekiauti nedideliu skaičiumi dviejų aktyvų, – sako “Digital Asset Research” įkūrėjas Dougas Schwenkas. “Atlikdami šią užduotį kriptovaliutų entuziastai supras dabartinę situaciją, tačiau būkite pasirengę viską prarasti, kol išsiaiškinsite, kuris turtas ir platformos yra geriausi ir kaip juos valdyti.
Pažvelkite į Stablecoins.
Kosmanas. Siūlo naudoti “TrueFi”, kad būtų galima stabiliau eksperimentuoti su “Defi” ir nepatirti turto svyravimų.
Svarbiausia pradėti nuo mažų žingsnių, išlikti kukliems ir nesitikėti per daug. Atminkite, kad skaitmeninis turtas, kuriuo keičiamasi kriptovaliutų biržose ir DeFi platformose, sparčiai vystosi ir gali būti labai nepastovus.
“Defi” ateitis blokų grandinės pramonėje
“Defi” ateitis atrodo šviesi – nuo tarpininkų pašalinimo iki krepšinio klipų pavertimo skaitmeniniu turtu, turinčiu piniginę vertę. Todėl IOTA fondo finansų skyriaus generalinis direktorius Danas Simermanas (Dan Simerman) mano, kad Defi kriptovaliutos perspektyvos ir potencialas yra platus, nepaisant jos kūdikystės.
Ateityje investuotojai turės daugiau laisvės “priimti sprendimus remdamiesi emocijomis, o ne logika”, – teigė Zimmermanas. Pasak Simermano, DeFi augimas taip pat turi didelę reikšmę didžiųjų duomenų pramonei, nes ji siekia rasti naujų būdų, kaip duomenis paversti produktu.
Priešingai, defi kriptografija vis dar turi padaryti didelę pažangą. Nors ji ir turi potencialo, visuomenės nuomonės požiūriu ji dar toli gražu nėra ten, kur turėtų būti.
Zimmermanas sako: “Potencialo vis dar yra.” “Turime ir toliau informuoti žmones apie šią perspektyvą”, – priduria jis.
Defi rizika investuotojams
Nors “Defi” suteikia galimybių finansų srityje dirbantiems asmenims, ji taip pat susijusi su įvairiais pavojais, kuriuos reikia apsvarstyti prieš dalyvaujant, kad būtų išvengta nemalonumų.
- Defi nėra taip paprasta, kaip gauti pinigų iš vietinio banko – yra nemažai painių žingsnių, pavyzdžiui, valiutos perkėlimas į “MetaMask” piniginę. Malka sako, kad “[p]riėmimo procesas kai kuriems žmonėms gali būti painus, nes reikia perkelti pinigus iš tokios biržos kaip “Coinbase” į nelaikiną piniginę”.
- Atviri sukčiavimai: Deja, yra daugybė sukčių, kurie naujus investuotojus į kriptovaliutas laiko lengvais taikiniais. Jie žada skandalingai didelį pelningumą, kuris gerokai viršija tradicinių finansų įstaigų siūlomą. Jei kažkas atrodo pernelyg gerai, kad būtų teisinga, greičiausiai taip nėra.
- Pasak CEX.IO atstovo Luckevičiaus, dApp naudotojų kriptografinės monetos gali būti pavogtos naudojant išnaudojimo įrankius. Dėl šių sukčiavimų gali būti prarastos lėšos, o už Defi projekto komandos atsakomybė tampa nustatyti, ar / kaip dalyviams bus kompensuota.
- Viena vertus, norėdami naudotis išmaniosiomis sutartimis, asmenys turi mokėti dujų mokestį – tai tarsi žetonas, kuris priverčia mašinas veikti. Kita vertus, kelių etapų procesas yra per brangus riboto biudžeto asmenims. Luckevičius sako: “Neretai “kelionė į abi puses” gali kainuoti gerokai daugiau nei 200 JAV dolerių dujų mokesčio.”
- Nepastovumas: Kriptovaliutų pasaulis yra žinomas kaip nepastovus, o pelningumo auginimas gali padėti sušvelninti nuostolius tokioje aplinkoje. Tačiau vis tiek turėsite ištverti stulbinančius svyravimus, kad uždirbtumėte tai, kas gali būti kuklus pajamingumas. Per dieną kriptovaliuta gali greitai prarasti metų pelningumą ir daugiau.
- “Defi” dalyviams tenka ne tik nerimauti dėl kriptovaliutų nepastovumo, bet ir dėl svyruojančio pajamingumo. Pajamingumas gali sumažėti, nes atsiranda daugiau valiutos, kuria galima paremti tam tikrą programą.
- Luckevičius sako, kad kai kurie dApps gali būti pamiršti ir palikti mirti, jei juos kurianti komanda pradės dirbti su kitais projektais. “Jei jie kada nors nuspręs sustoti, protokolas vis tiek veiks, bet naujų atnaujinimų nebus.”