Kas yra automatiniai rinkos formuotojai?

Pradedantysis

Pradedančiųjų vadovas apie kriptovaliutas

Tarpinis

Blokų grandinės ir kriptografijos vadovas

Ekspertas

Kriptovaliuta naujienos ekspertams

⚡️ Ar “Robinhood” yra rinkos formuotojas?

Kai prekiaujate akcijomis, ETF ir pasirinkimo sandoriais “Robinhood”, mūsų pavedimai iš karto siunčiami rinkos formuotojams, kurie paprastai siūlo mažesnes kainas nei viešosios biržos. Norėdami konkuruoti su biržomis, dirbame su rinkos formuotojais, kurie taiko nuolaidas tokioms finansų maklerio įmonėms kaip mūsų.

⚡️ Kas yra DeFi kriptovaliutų pasaulyje?

Terminas “decentralizuotos finansų sistemos” (arba tiesiog DEFi) reiškia grupę technologijų, kuriomis siekiama sukurti naują interneto finansų sistemą, pakeičiančią esamus tarpininkus ir pasitikėjimo mechanizmus, naudojant blokų grandines.

⚡️ Kas yra AMM ir DEX?

Automatinis rinkos formuotojas (AMM) – tai elementarus protokolas, leidžiantis vykdyti decentralizuotų biržų (DEX) funkcijas, nes leidžia prekiauti turtu naudojant kriptovaliutų fondus kaip sandorio šalis, o ne įprastą pirkėjų ir pardavėjų rinką.

⚡️ Kodėl Bitcoin nėra DeFi?

“Bitcoin” – tai virtuali valiuta, pagrįsta blokų grandine ir veikianti panašiai kaip popieriniai pinigai. Tačiau, kitaip nei bankai, “DeFi” suteikia išskirtinę galimybę skolintis, skolinti ir keistis kriptovaliutomis, tokiomis kaip “Bitcoin”, precedento neturinčiu greičiu ir patikimumu.

2018 m. pradėjęs veikti “Uniswap” tapo pirmuoju decentralizuotu tinklu, kuriame efektyviai naudojama automatizuoto rinkos formuotojo (AMM) technologija.

Automatinis rinkos formuotojas (AMM) yra visų decentralizuotų biržų (DEX) pagrindas, suteikiantis naudotojams tiesioginį, be tarpininkų prekybos kriptovaliutomis būdą. Priešingai nei tradiciniai rinkos formuotojų planai, AMM siūlo automatizuotą ir visiškai decentralizuotą prekybos patirtį – šiame straipsnyje išsamiau paaiškinsime šią revoliucinę sistemą.

Kaip automatinis pinigų gamintojas
Ką veikia rinkos formuotojas?

Gerai veikiančios rinkos pagrindas – sumanūs rinkos formuotojai. Panagrinėkime, kas jie yra ir kaip jie lemia tvarkingas rinkas.

Ar jums įdomu, kas skiria rinkos formuotoją nuo pavedimų priėmėjo? Panagrinėkime pagrindinius šių dviejų investicinių vaidmenų skirtumus.

Rinkos formuotojas centralizuotose biržose sukuria prekybos porų likvidumą, kitaip tariant, palengvina prekiautojams pirkti arba parduoti. Centralizuota diskusija tai daro organizuodama ir stebėdama sandorius bei siūlydama automatizuotą sistemą, kuri suderina pirkimus su pardavimais. Taigi, pavyzdžiui, jei prekiautojas A nori įsigyti 1 BTC už 34 000 USD, birža garantuoja, kad prekiautojas B bus pasiruošęs ir norės parduoti 1 BTC už tą kainą.

Kas yra "Coinbase" automatinis rinkos formuotojas?
Kas yra AMM?

Taigi, ką daryti, jei birža negali iš karto rasti tinkamų pirkimo ir pardavimo pavedimų atitikmenų?

Tokiu atveju turto likvidumą apibrėžiame kaip ribotą.

Likvidumas – tai patogus sandorių dėl turto sudarymo apibūdinimas. Didelis likvidumas reiškia, kad rinka yra aktyvi, joje yra daug konkretaus pirkinio pirkėjų ir pardavėjų. Mažas likvidumas rodo mažesnį aktyvumą ir apsunkina turto įsigijimą ir pardavimą.

Kam reikalingas AMM?
Kas yra svarbiausi rinkos formuotojai?

Slydimą tiesiogiai lemia likvidumo trūkumas, dėl kurio baigiantis sandoriui atsiranda kainų neatitikimas. Šis poveikis dažnai pasireiškia prekiaujant itin energingose rinkose, tokiose kaip kriptovaliutų, todėl biržos turi paspartinti sandorius, kad kuo labiau sumažintų slydimą.

Kita vertus, centralizuotose biržose reikia patyrusių prekiautojų arba finansinių organizacijų, kad prekybos poroms būtų užtikrintas likvidumas ir taip sukurta sklandi prekybos sistema. Šios finansų įstaigos sudaro daug pirkimo ir pardavimo pavedimų, kad atitiktų mažmeninių prekiautojų pavedimus. Tai leidžia biržai garantuoti, kad sandorio šalys visada bus prieinamos visiems sandoriams. Šioje sistemoje likvidumo teikėjai atlieka rinkos formuotojų vaidmenį. Kitaip tariant, rinkos formuotojai padeda procesams, reikalingiems prekybos porų likvidumui užtikrinti.

Ką reiškia būti rinkos formuotoju?
Kaip tapti “Bitcoin” rinkos formuotoju?

Ką reiškia būti rinkos formuotoju?

DEX – tai decentralizuotos biržos, kuriomis siekiama iki minimumo sumažinti visus tarpininkus prekiaujant kriptovaliutomis. Jos nepalaiko užsakymų derinimo technologijų ar saugojimo infrastruktūros (kur įmonė saugo visus privačius piniginių raktus). Todėl DEX skatina autonomiją, kad naudotojai galėtų dalyvauti sandoriuose tiesiogiai iš ne saugotojų piniginių (piniginių, kuriose

DEX taip pat keičia standartines užsakymais pagrįstas sistemas naujesniais, pažangesniais protokolais, vadinamais AMM. Šiose technologijose naudojamos pažangiosios sutartys – savaime vykdomos kompiuterinės programos – skaitmeniniam turtui įkainoti ir likvidumui užtikrinti, įkalinant jį susitarimuose. Naudotojai techniškai ne prekiauja prieš kitas šalis; jie prekiauja tarp turimo likvidumo išmaniosiose sutartyse.

Kaip veikia automatiniai rinkos formuotojai (AMM)?
Kas yra automatinis rinkos formuotojas (AMM)?

Kaip veikia automatiniai rinkos formuotojai (AMM)?

Prieš pradėdami nagrinėti, kaip veikia AMM, turime suprasti pavedimų knygos sąvoką. Užsakymų knyga yra skaitmeninė knyga, kurioje visi konkretaus turto pirkimo ir pardavimo užsakymai organizuojami pagal kainų lygį. Taigi, kai rinkos formuotojas centralizuotoje biržoje pateikia bet kurios rūšies pavedimą, jis sukuria įrašą pavedimų knygoje.

Kiekvienas, ne tik rinkos formuotojai, gali padėti šiems fondams, įnešdamas į juos savo turtą. Pavyzdžiui, jei norite pasiūlyti likvidumą ETH/USDT fondui, turite pateikti tam tikrą iš anksto nustatytą ETH ir USDT santykį.

Ar "UniSwap" yra AMM
Ką veikia rinkos formuotojas?

Siekiant kuo nuosekliau palaikyti turto balansą likvidumo fonduose ir pašalinti kainų skirtumus tarp sutelktųjų investicijų, AMM taiko iš anksto nustatytas matematines formules. Pavyzdžiui, Uniswap naudoja paprastą formulę x*y=k, kad nustatytų matematinį ryšį tarp konkretaus likvidumo fonduose saugomo turto.

Formulė: x/(y+k)=a 100. Šis metodas naudojamas, kai norima palyginti dvi žinomas proporcijas. Pavyzdžiui, akcijų rinkoje ši lygtis naudojama norint parodyti, kaip kinta vieno turto vertė, palyginti su kito turto verte. Mūsų pavyzdyje x reiškia turto A vertę, o y – turto B vertę; k yra konstanta, o a rodo naują abiejų aktyvų santykį po investicijos.

Kas yra didžiausios kriptovaliutų biržos?
Kas yra svarbiausi rinkos formuotojai?

Iš esmės “Uniswap” likvidumo fondai palaiko tokią sąlygą, kad A ir B kainų sandauga visada būtų lygi tam pačiam skaičiui.

Kaip pavyzdį paimkime ETH/USDT likvidumo fondą. Kai prekiautojai perka ETH, jie į fondą įneša USDT ir pasiima ETH. Dėl to sumažėja Ethereum kiekis baseine, todėl kaina padidėja, kad būtų atliktas balansavimo darbas x*y=k. Priešingai, kai į baseiną patenka daugiau USDT, ETH kaina sumažėja, nes likvidumo baseine yra daugiau ETH.

Kas yra automatinis rinkos formuotojas?
Ar rinkos formuotojai manipuliuoja akcijų kainomis?

Dideli turto mainai iš likvidumo fondo arba į jį gali sukelti didelius rinkos ir prekybos kainų pokyčius. Pavyzdžiui, jei Ethereum kotiruotės siekia 3 000 USD, bet iškeistas į kitą valiutą iš panašaus fondo gauna daugiau ETH, jo vertė gali sumažėti net 150 USD!

Norint pasinaudoti arbitražo galimybėmis, kriptovaliutų biržose turi būti pakankamas likvidumas. Tai reiškia, kad pakankamai rinkos pavedimų bus paruošta ir lauks didelių prekybos apimčių. Jei biržos platformoje ketinate kurti fondą, guoskitės žinodami, kad yra pakankamai erdvės lengvai prekiauti dideliais eterio kiekiais!

Kuo skiriasi rinkos formuotojas nuo prekiautojo?
Ar rinkos formuotojai prekiauja prieš jus?

Arbitražo prekiautojai noriai ieško turto, kuriuo prekiaujama su nuolaida likvidumo fonduose, ir perka jį tol, kol turto kaina vėl atitinka jo rinkos vertę.

Pavyzdžiui, tarkime, kad ETH kaina likvidumo fonde sumažėja, palyginti su jos kursu kitose biržose. Tokiu atveju arbitražo prekiautojai gali gauti pelno pirkdami ETH kolekcijoje mažesne kaina ir parduodami jį už didesnę sumą išoriniuose pardavimuose. Sukaupto ETH kaina palaipsniui atsigaus, kol su kiekvienu sandoriu atitiks vidutinį rinkos kursą.

Kam dirba rinkos formuotojas? kas yra amms
Ar rinkos formuotojai gali matyti stop pavedimus?

Pabaigai verta paminėti, kad x*y=k iš “Uniswap” yra tik viena iš matematinių formulių, kurias šiandien naudoja AMM. Pavyzdžiui, “Balancer” naudoja kur kas sudėtingesnį matematinį ryšį, kad naudotojai galėtų sujungti iki 8 skaitmeninių aktyvų į vieną likvidumo fondą. Kita vertus, “Curve” naudoja kreivę savo sintetinio turto kainai stabilizuoti.

Tačiau nedėkite visų kiaušinių į vieną krepšį! Labai svarbu tai prisiminti, nes kiekvienas automatinis rinkos formuotojas turi savo taisykles, kurias reikia suprasti prieš investuojant.

Likvidumo teikėjų svarba AMM
Rinkos formuotojo reikšmė

Likvidumo teikėjų svarba AMM

AMM, kaip ir kitoms automatinės prekybos sistemoms, veikti reikalingas likvidumas. Nepakankamas fondo finansavimas yra jautrus pasimetimui. Vartotojai raginami deponuoti skaitmeninį turtą į likvidumo fondus, kad kiti galėtų juo prekiauti ir taip sumažinti slydimą.

Grupės tikslas – užtikrinti saugumą prekiautojams, kuriems trūksta lėšų. Siekiant paskatinti likvidumo teikėjus (LP) palaikyti šį fondą, jie gaus dalį mokesčių, mokamų už įvykdytus sandorius. Kitaip tariant, jei jūsų indėlis sudaro 1 % į fondą patekusio likvidumo, uždirbsite maždaug 0,25 % sandorių mokesčių.

AMM turi kelias derliaus nuėmimo galimybes.
Kaip veikia kriptografinio “Dex” amm apibrėžimas?

Kita vertus, AMM valdymo žetonus teikia LP ir prekiautojams. Valdymo žetonas suteikia savininkui teisę dalyvauti AMM protokolo administravime ir kūrime.

AMM turi kelias derliaus nuėmimo galimybes.

Be pirmiau minėtų paskatų, LP gali pasinaudoti pajamingumo didinimo galimybėmis, žadančiomis padidinti jų pajamas. Norėdami pasinaudoti šia nauda, turite į AMM protokolo likvidumo fondą įnešti atitinkamą skaitmeninio turto santykį. Kai jūsų indėlis bus patvirtintas, AMM protokolas atsiųs jums LP žetonų. Kai kuriais atvejais tada galite tą žetoną įnešti – arba “investuoti” – į atskirą skolinimo protokolą ir uždirbti papildomų palūkanų.

Ar "Robinhood" yra rinkos formuotojas?
Kaip rinkos formuotojai sukuria rinką?

Pasinaudokite maksimaliu decentralizuoto finansavimo (DeFi) protokolų privalumu ir gaukite didelį pelną naudodami likvidatoriaus žetonus. Juos iškeisdami į grynuosius pinigus, įgysite prieigą prie viso pradiniame likvidumo fonde saugomo kapitalo. Tinkamai naudojami likvidatorių žetonai gali garantuoti investuotojams didžiulę, bet patikimą grąžą!

Ką reiškia negrįžtamas skysčio baseino praradimas?

Kaip rinkos formuotojai uždirba iš spredo?
Ar rinkos formuotojai prekiauja prieš jus?

Kai pasikeičia likvidumo fondo jungtinio turto grupės kainos santykis, investuotojai gali patirti neįveikiamų nuostolių. Taip yra todėl, kad kai sujungtas turtas nukrypsta nuo pradinės investicinės vertės, likvidumo grupė (LP) automatiškai patiria kapitalo nuostolių. Be to, dėl ekstremalių kainų svyravimų prarandama dar daugiau pinigų. Mažo likvidumo fondai yra ypač jautrūs tokiems svyravimams.

AMM saugumo problemos
Kaip apgauti rinkos formuotoją?

Tačiau šis praradimas yra tik laikinas, nes kainų santykis greičiausiai grįš į ankstesnį lygį. Jei LP nelaukia, kol kainų santykis grįš į pradinę padėtį, ir nusprendžia anksčiau laiko išsigryninti pinigus, ji patirs nuolatinį nuostolį. Sandorio išlaidos arba LP žetonų platinimo mokesčiai gali panaikinti tokius nuostolius.

AMM saugumo problemos

Nors tikimybė, kad į AMM bus įsilaužta, yra didesnė, centralizuotos biržos yra nesaugios. 2016 m. iš kriptovaliutų biržos “Bitfinex” buvo pavogta stulbinanti keturių milijardų dolerių vertės “Bitcoin” suma. Jungtinių Valstijų teisingumo departamentas dalį pinigų atgavo 2023 m. vasario mėn.

Tačiau į Defi protokolus, tokius kaip Uniswap, buvo įsilaužta, kai buvo pavogti tam tikrų baseinų likvidumo indėliai. Nors yra įgyvendinamos tam tikros saugumo procedūros, kurios padės užkirsti kelią įsilaužimams ateityje, šios saugumo priemonės įdiegtos tik kai kuriuose Defi protokoluose. Be to, priklausomai nuo to, kas iš pradžių parašė sutartį, galima įsilaužti ir į pažangias sutartis.

Pradedantysis

Pradedančiųjų vadovas apie kriptovaliutas

Tarpinis

Blokų grandinės ir kriptografijos vadovas

Ekspertas

Kriptovaliuta naujienos ekspertams