Kas yra Blockchain? 

Pradedantysis

Pradedančiųjų vadovas apie kriptovaliutas

Tarpinis

Blokų grandinės ir kriptografijos vadovas

Ekspertas

Kriptovaliuta naujienos ekspertams

⚡️What yra Blockchain?

Blokų grandinė yra decentralizuota duomenų bazė, saugoma daugelyje kompiuterių ir kruopščiai užšifruota, o tai taip pat sumažina veiklos sąnaudas. Kiekvienas gali pasiūlyti savo nenaudojamą kietojo disko vietą nuomai.

⚡️How veikia blokų grandinė?

Iš esmės bloką sudaro dvi dalys: antraštė ir sandorių sąrašas. Sandorių sąrašas – tai mūsų žurnalo įrašai. Į antraštę įrašomas bloko atsiradimo laikas, šio bloko hash ir ankstesnio bloko hash.

⚡️What yra “Attack 51”

51 % atakos – tai terminas, kuris reiškia, kad užpuolikas turi disponuoti didesne galia nei likusi tinklo dalis, t. y. savotišku “kontroliniu paketu”, generuojančiu galią.

⚡️What yra privatūs raktai?

Privačiuoju raktu pranešimas atrakinamas, o viešuoju raktu jis apsaugomas. Šie du simbolių rinkiniai veikia kartu: Siuntėjas negali pradėti sandorio be viešojo rakto, tačiau gavėjas negalės jo autorizuoti (iššifruoti) be privataus rakto.

⚡️What yra viešasis ir privatusis raktai?

Privačiuoju raktu pranešimas atrakinamas, o viešuoju raktu jis apsaugomas. Šie du simbolių rinkiniai veikia kartu: Siuntėjas negali pradėti sandorio be viešojo rakto, tačiau gavėjas negalės jo autorizuoti (iššifruoti) be privataus rakto.

⚡️Where saugoti privačius raktus?

Yra kelios galimybės saugoti privačius raktus. Populiariausios yra popierinės ir aparatinės piniginės. Mobiliosios, stalinės ir internetinės piniginės taip pat yra tinkamos slaptųjų slaptažodžių saugojimo vietos.

Yra kelios galimybės saugoti privačius raktus. Populiariausios yra popierinės ir aparatinės piniginės. Mobiliosios, stalinės ir internetinės piniginės taip pat yra tinkamos slaptųjų slaptažodžių saugojimo vietos. Blokų grandinė – tai nenutrūkstama kriptovaliutų sandorių knyga, apimanti “užbaigtų” blokų pridėjimą, siekiant išplėsti jos aprėptį. Paprastai tariant, blokų grandinės technologija veikia kaip nuolat atnaujinama apskaitos knyga, skirta skaitmeninės valiutos sandoriams sekti.

Kiekviename bloke yra paskutinio bloko duomenys, įskaitant kriptografinį slaptažodį ir laiko žymą. Bitkoinų kasėjai, naudodami specialią programinę įrangą, sprendžia sudėtingus matematinius uždavinius ir už tai gauna atlygį bitkoinais. Šis procesas vadinamas kasyba. Kalnakasiai išlaiko blokų grandinę nuoseklią, išsamią ir nekeičiamą, pakartotinai tikrindami ir rinkdami naujai transliuojamus sandorius į naują blokų grupę, vadinamą “blokų grandine”.

Kas yra Blockchain? 
Kas yra blokų grandinė

Ar kada nors domėjotės, kaip veikia paskirstytoji duomenų bazė? Terminas “paskirstyta” reiškia, kad nėra centrinės institucijos, kuri prižiūrėtų šį procesą.

Artem Genkin, ekonomikos mokslų daktaras, vieno iš Skillbox Online universiteto ir Alpina Publishing Group profesorius – “Naujas pasaulis, naujas žmogus” ekspertas – “Menas valdyti save internete”.

Ar kada nors susimąstėte, kaip blokų grandinės technologija gali būti panaudota saugiems skaitmeniniams sandoriams pagreitinti? Jei taip, ištirkime jos galimybes ir supraskime, kokius privalumus ji gali pasiūlyti.

Anglijos bankas aiškiai nurodė, kad blokų grandinė yra revoliucinė technologija, leidžianti dviem šalims, nepažįstant vienai kitos, patikimai keistis įrašais. Dėl šios sistemos asmenims sunku nepastebimai manipuliuoti duomenimis, todėl blokų grandinė yra nepaperkama ir labai atspari sukčiavimui.

Kas yra blokų grandinė ir kaip ji veikia?
Kas yra blokų grandinė

Pagalvokite apie vėrinį. Kiekvienas karoliukas yra blokas arba veiklos įrašas, kaip blokų grandinė. Šio vėrinio – dar vadinamo “grandinėle” – negalima sugadinti ar sunaikinti. Dėl šios priežasties blokų grandinė tarnauja kaip nepakeičiamas ir nesunaikinamas skaitmeninis visos veiklos žurnalas. Pasižyminti neprilygstamu saugumu, ši sistema gali būti naudojama įvairiems tikslams, pavyzdžiui, prekybai kriptovaliutomis ir išmaniosioms sutartims.

Kas yra “Blockchain” technologija?

Kas yra "Blockchain" technologija?
Kas yra “Blockchain” technologija?

Anksčiau vertė būdavo perduodama grynaisiais pinigais, tačiau šiandien pagrindiniai veikėjai yra bankai, o rytoj tai gali būti blokų grandine grindžiamos paslaugos.

Pirmiausia blokų grandinė yra decentralizuota duomenų bazė, kurioje saugomi nuoseklūs blokai su tam tikromis charakteristikomis (versija, sukūrimo data, informacija apie ankstesnę tinklo veiklą). Jos struktūra atrodo kaip be galo ilga metalinė grandinė, kurioje jungtys negali būti nutrauktos arba jomis negali būti keičiamasi.

Pagrindinės technologijos idėjos yra šios:

  • decentralizacija;
  • paskirstymas;
  • skaidrumas;
  • saugumą;
  • nekintamumas.
Kas yra blokų grandinė

Blokų grandinės technologija: ką reikia žinoti

Blokų grandinės grandinė – tai knyga, į kurią galima įtraukti naujų puslapių, tačiau kiekvienas naujas puslapis turi būti užrašytas ant jau esamo puslapio, o likusių puslapių keisti negalima.

Tokioje knygoje gali būti niekada anksčiau nematytų puslapių, pavyzdžiui, trečiosios valiutos puslapių. Nauji “puslapiai” gali būti pridedami naudojant sandorius, tačiau jie nėra panašūs į pinigų pervedimus, o veikiau į programos scenarijaus paleidimą. Kiekvienas blokų grandinės blokas yra atskiras, jį sudaro nonce, ankstesnio bloko hash, savo sandorių rinkinio hash ir laiko žyma.

Viename bloke gali būti daug tūkstančių tokių įrašų. Kai bloke baigiasi atmintis, jis uždaromas, pasirašomas ir siunčiamas į naują bloką kaip hash arba “pirštų atspaudas”.

Koks yra pagrindinis blokų grandinės tikslas?
Kas lemia revoliucines blokų grandinės technologijos naujoves?

Hašas – tai simbolių seka, turinti unikalų pirštų atspaudą. Jį sudaro tai, kokios operacijos ir kiek jų yra kiekviename bloke.

Blokų grandinės algoritmai užtikrina, kad duomenys būtų įrašyti teisingai ir patikrinami. Kai sandoris baigiamas, blokų grandinė patikrina kiekvieną hash, o tada pereina prie paskutinio hash, kuris patvirtina visų ankstesnių kodų vientisumą ir ištikimybę, ir blokas uždaromas.

Blokų grandinė, kuri nuolat veikia ir prideda sąsajų, vadinama grandine, kuri nuolat veikia ir kuria sąsajas. Šis nuolatinio tikrinimo procesas pašalina riziką, kad kas nors pridės “papildomų” monetų arba į tinklą atsiųs klaidingų duomenų, nes blokas nepraeis tikrinimo ir nebus įtrauktas į tinklą. Dėl to ši grandinė buvo pavadinta grandine, kuri veikia “konsensuso principu”.

Blokų grandinės technologija: ką reikia žinoti
Blokų grandinės ir kriptovaliutos ryšys

Ar žinote, kas sieja blokų grandinę ir bitkoinus?

Revoliucinė technologija “Bitcoin”, veikianti blokų grandinės principais ir veikianti nuo 2009 m., yra žinoma visame pasaulyje. Sandoriais vadinami atvejai, kai pinigai iš vieno asmens skaitmeninės piniginės perkeliami į kito naudotojo sąskaitą. Kiekvienas dalyvis pačiame tinkle gali peržiūrėti visą informaciją apie sandorius, kurie įvyko nuo pirmosios “Bitcoin” dienos.

Visame pasaulyje augant susidomėjimui blokų grandine, bitkoinas buvo pirmasis šios technologijos pritaikymas, padėjęs geriau suprasti jos privalumus. Tačiau nuo to laiko atsirado ir kitų kriptovaliutų, naudojančių blokų grandinę ir jos atmainas, taip pat ne kriptovaliutų įrankių ir metodų, leidžiančių veiksmingai naudotis šia technologija.

Koks blokų grandinės ir bitkoino ryšys?
Blokų grandinės ir kriptovaliutos ryšys

Kalnakasiai turi spręsti matematikos uždavinius. Ką atlieka kalnakasiai ir kam jie reikalingi?

Norėdami pradėti darbą su bloku, kalnakasiai prisijungia prie mempool ir pradeda apdoroti visus eilėje esančius sandorius. HttpView pavyzdžio tekstas Procesą galima apibūdinti taip: sistema surenka informaciją apie visus mempool esančius sandorius, juos apdoroja ir įrašo į bloką kartu su hešais. Tada kalnakasys turi pateikti sprendimą tinklui, kad šis patikrintų, ar blokai yra tikri. Daugumai kalnakasių patvirtinus, blokas pasiekia konsensusą ir yra įtraukiamas į blokų grandinę. Laimėjęs kalnakasys už savo darbą gauna atlygį naujų monetų arba sandorių mokesčių pavidalu.

Kad blokas būtų sėkmingai pridėtas į tinklą, visi dalyviai turi pasiekti konsensusą. Jei dauguma kalnakasių jį priima ir sutinka su jo įtraukimu, blokas tampa šio plačiai paplitusio tinklo dalimi. Tai reiškia, kad norint, jog blokų grandinė veiktų, reikalingas daugumos palaikomas konsensusas arba sprendimas. Kalnakasiai gauna pinigus iš tinklo kaip atlygį už savo darbą ir savo išlaidoms padengti.

Skirtumas tarp PoW ir PoS
Blokų grandinės ir kriptovaliutos ryšys

Blokų grandinė yra revoliucinė, saugi duomenų bazių sistema, leidžianti atlikti visiškai skaidrius, nekeičiamus sandorius. Ji yra nepaperkama ir decentralizuota, t. y. joje nėra vieno gedimo taško, todėl tiek asmenims, tiek organizacijoms siūlomi patikimi įrašai. Blokų grandinės technologijos paslapčių atskleidimas yra būtinas norint suvokti revoliucinį kriptovaliutų, tokių kaip “Bitcoin” ir “Ethereum”, sujudimą. Perpratę šias subtilybes, galėsite išnaudoti didelį jos potencialą. Ačiū, kad skaitėte! Tikimės, kad šis straipsnis padėjo jums sužinoti daugiauSkirtumas tarp PoW ir PoS

Darbo įrodymas і "Proof of Stake
Skirtumas tarp PoW ir PoS

Svarbiausias skirtumas tarp jų yra tas, kad darbo įrodymas yra metodas, kuriuo tikrinami sandoriai, o statymo įrodymo darbai grindžiami “naudotojo statymu”. Du populiarūs kasybos metodai, “proof-of-work” ir “proof-of-stake”, abu naudoja patikimą pagrindą – nepaprastą “proof-of-work” algoritmą.

Kaip veikia blokų grandinės sandoriai?

Norėdamas atlikti bankinį pervedimą, naudotojas pirmiausia turi susikurti sąskaitą naudodamas savo asmeninius duomenis, tada į ją įnešti pinigus ir tik po to atlikti operacijas.

Norint užbaigti bet kokį sandorį blokų grandinėje, reikalingi du pagrindiniai raktai – viešasis ir privatusis raktas.

Viešasis raktas – tai skaičių ir simbolių rinkinys, kurį gali matyti bet kuris bitkoinų tinklo narys ir kuris yra piniginės adresas lėšoms pervesti.

Naudotojo konfidencialus raktas yra vienintelė priemonė informacijai iššifruoti, o tai gali padaryti bet kas, turintis prieigą prie jo viešojo rakto. Piniginės ir sandorių negalima atidaryti ar perduoti, nes viskas užšifruota naudotojo privačiuoju raktu. Tačiau kiekvienas bet kurioje sąskaitoje atliktas sandoris yra skaidrus, nes blokų grandinė visą veiklą įrašo į viešai peržiūrimą knygą.

Koks yra blokų grandinės tikslas?
Kokie yra blokų grandinės sandoriai?

Privačiojo rakto apsauga yra absoliuti būtinybė, nes bet koks jo žinojimas leis visiškai apžvelgti visus jūsų finansinius sandorius.

Prieš patvirtinant bet kokį sandorį ir įtraukiant jį į blokų grandinės knygą, visi blokų grandinės tinklo mazgai turi bendrai susitarti dėl jo būsenos.

Ar žinote visus blokų grandinės tipus?

Blokų grandinė ir "Hyperledger
Kokie yra blokų grandinės sandoriai?

Kaip blokų grandinės technologija gali pakeisti mūsų pasaulį?

Nors šiandien daugelis žmonių blokų grandinės technologiją sieja su bitkoinais, tai nėra teisinga sąsaja. Blokų grandinė yra naujoviškas duomenų saugojimo ir platinimo metodas, kurį galima panaudoti daugelyje scenarijų:

  • rinkimai ir balsavimas;
  • pardavimai;
  • draudimas;
  • dokumentų valdymas;
  • logistika;
  • skolinimas;
  • nekilnojamasis turtas.

Daug daugiau dalykų, kuriems reikia patikimos apsaugos ir kurie gali būti saugomi kaip duomenys. Bitkoinas yra tik vienas iš daugelio projektų, kurie sulaukė daug dėmesio dėl didžiulio kainų šuolio, o visa ši “triukšminga” informacija atitraukia dėmesį nuo fantastiškos technologijos, kuri gali padaryti pasaulį geresnį.

Blokų grandinė ir "Hyperledger
Blokų grandinė ir “Hyperledger

Blokų grandinė ir “Hyperledger

“Hyperledger”, kurią įkūrė “Linux Foundation”, bendradarbiauja garsios įmonės ir asmenys, dirbantys blokų grandinės srityje. Mūsų siekis – paspartinti atvirojo kodo paskirstytosios knygos technologijų (DLT) pažangą ir skatinti jų plėtrą. Organizacijos “Hyperledger” dalyviai tiki, kad vienintelis būdas užtikrinti blokų grandinės technologijos skaidrumą, ilgaamžiškumą ir sąveikumą yra atvirojo kodo bendradarbiaujant kuriama programinė įranga.

Blokų grandinės technologijos saugumas
Blokų grandinės sandoriai

Projekto “Hyperledger” komandos tikslas – stiprinti tarpšakinį bendradarbiavimą kuriant patikimą ir veiksmingą blokų grandinės technologiją, kuri gali padėti vykdyti pasaulinius verslo sandorius didelėms įvairių pramonės šakų bendrovėms.

Blokų grandinės technologija užtikrina neprilygstamą saugumą ir suteikia naudotojams precedento neturintį duomenų apsaugos lygį.

Blokų grandinės technologijos saugumas

51 % blokų grandinės ataka leidžia užpuolikams kontroliuoti daugiau nei pusę duomenų apdorojimo galios ir taip sugadinti apskaitos knygą. Tai brangus ir sudėtingas poelgis, tačiau jis vis tiek buvo sėkmingas. Nors svarbu nepervertinti blokų grandinės technologijos galimybių, saugumo specialistai gali pasinaudoti daugybe jos privalumų ir ištirti įvairias jos taikymo sritis.

51 % ataka pasinaudojama sistemos trūkumu, vadinamu 51 % problema. Tai leidžia vienai šaliai, kontroliuojančiai 51 % kasybos fondo, suklastoti įrašus blokų grandinėje, todėl ji gali dvigubai išleisti arba net išsišakoti naują grandinę.

Blokų grandinės technologijos saugumas
Kas tai yra blokų grandinės technologija?

Blokų grandinės technologija skirstoma į dvi skirtingas kategorijas: viešąją ir privačiąją, kurios abi turi atitinkamų privalumų. Viešosios blokų grandinės “naudoja prie viešojo interneto prijungtus kompiuterius, kad patvirtintų sandorius ir sujungtų juos į blokus, kurie įtraukiami į didžiąją knygą. … Kita vertus, privačios blokų grandinės paprastai leidžia prisijungti tik žinomoms organizacijoms”. Pagrindinė viešųjų blokų grandinių problema yra ta, kad dėl to, jog prie jų gali prisijungti bet kuri organizacija, įmonėms jos gali būti netinkamos naudoti, jei jos nerimauja dėl informacijos konfidencialumo.

Kitas skirtumas tarp viešųjų ir privačių blokų grandinių yra dalyvių tapatybė. Viešosios blokų grandinės paprastai kuriamos siekiant anonimiškumo, o privačiose blokų grandinėse dalyvauja žinomi naudotojai, kurie tikrina sandorius per procesą, vadinamą “atrankiniu patvirtinimu”. Įmonės gali leisti redaguoti sandorių knygą tik dalyviams, turintiems atitinkamą prieigą ir leidimus. Nors yra keletas su šiuo metodu susijusių problemų – pavyzdžiui, vidinės grėsmės, – daugelis jų turi galimų sprendimų, pavyzdžiui, saugios infrastruktūros diegimas.

Kas tai yra blokų grandinės technologija?
Ar kada nors susimąstėte apie sudėtingus blokų grandinės technologijos mechanizmus ir jos veikimą?

Blokų grandinės technologija žengia į priekį iki šiol neregėtu greičiu ir yra naudojama įvairiais būdais – nuo saugojimo sprendimų iki socialinės žiniasklaidos platformų. Saugumo srityje nuolat darome atradimų. Todėl kūrėjai, kurdami blokų grandinės taikomąsias programas, turėtų teikti pirmenybę blokų grandinės paslaugų ir taikomųjų programų apsaugai. Saugios blokų grandinės taikomosios programos sukūrimas prasideda nuo saugumo protokolo įtraukimo į kodavimo procesą. Tai galima padaryti atliekant rizikos vertinimą, kuriant grėsmių modelius ir atliekant kodo analizę; statinė kodo analizė, interaktyvus taikomųjų programų saugumo testavimas ir programinės įrangos sudėties analizė turėtų būti įtraukti į kūrėjo darbų sąrašą.

Pradedantysis

Pradedančiųjų vadovas apie kriptovaliutas

Tarpinis

Blokų grandinės ir kriptografijos vadovas

Ekspertas

Kriptovaliuta naujienos ekspertams