Table of Contents
Nekeičiamieji žetonai gali reikšti bet kokį daiktą, įskaitant internetinį turtą, pavyzdžiui, skaitmeninį meną, ir realius daiktus, pavyzdžiui, nekilnojamąjį turtą, nes jie nėra susieti su fiziniu turtu. Žaidimų objektai, pavyzdžiui, avatarai, skaitmeniniai ir neskaitmeniniai kolekciniai daiktai, domenų vardai ir renginių bilietai, yra turto, kurį gali atstovauti NŽT, pavyzdžiai.
Jei norite gauti NFT, paprastai pirmas žingsnis – įsigyti šiek tiek eterio. Šią kriptovaliutą galima saugoti saugioje skaitmeninėje piniginėje, o paskui už ją įsigyti NFT įvairiose internetinėse biržose, pavyzdžiui, “OpenSea”, “Rarable” arba “SuperRare”.
Blokų grandinės technologiją naudojantys nekeičiamieji žetonai paprastai yra saugūs. Dėl paskirstytosios blokų grandinių prigimties į NFT sunku įsilaužti. Viena iš NFT saugumo rizikų yra ta, kad galite prarasti prieigą prie savo nekeičiamojo žetono, jei nustoja veikti NFT talpinanti platforma.
Spartus NFT išpopuliarėjimas rodo nenuspėjamą naujų technologijų įsisavinimo kreivę, o ekspertai mano, kad NFT populiarumą 2021 m. lėmė kelios priežastys. 2021 m. į kriptovaliutų rinką atėjo daug naujų investuotojų dėl spartaus “Bitcoin” ir “Etherium” augimo.
Meno nebevaržo tūkstantmečius jį kontroliavę sargai. Naudodamiesi NFT menininkai gali kurti meną ir platinti jį interneto kanalais, o tradiciniai saugotojai šimtmečius diktavo, kas yra menas ir kas gali juo naudotis. Blokų grandinės sandoriai taip pat leidžia menininkams tiesiogiai bendrauti su savo gerbėjais ir valdyti savo karjerą.
Pastaruoju metu populiarėja NFT arba nekeičiamieji žetonai. Dabar šis skaitmeninis turtas parduodamas už retus daiktus, pavyzdžiui, XVII a. olandiškas tulpes. Jų galima rasti įsigyti tokiose srityse kaip menas, muzika, taco ir tualetinis popierius.
Ar NFT yra verta investicija, ar mada? Kai kurie teigia, kad tai burbulas, kuris netrukus sprogs, kaip internetas ar “Beanie Babies” manija. Kiti mano, kad NFT sukels revoliuciją investavime ir išliks jėga dar daugelį metų.
Kas tiksliai yra nft kriptovaliuta?
Neprekiniai žetonai (angl. Non-Fungible Tokens, NFT) – tai skaitmeninis turtas, kuris gali įkūnyti fizinius daiktus, pavyzdžiui, meno kūrinius, muzikos failus, žaidimų komponentus ir vaizdo įrašus. Paprastai šiais žetonais prekiaujama kriptovaliutų biržose už bitkoinus arba kitas internete priimtinas mokėjimo formas.
NFT egzistuoja nuo 2014 m., tačiau dabar jie pradeda įgauti vis didesnį pagreitį kaip geidžiamesnis skaitmeninio meno pirkimo ir pardavimo būdas. Apskaičiuota, kad 2021 m. NFT rinkos vertė siekė 41 mlrd. JAV dolerių – beveik tiek pat, kiek visa pasaulyje parduodamų vaizduojamojo meno kūrinių vertė!
Unikalūs ir riboto tiražo NFT yra revoliuciniai skaitmeninio meno pramonėje. Kiekvienas žetonas turi identifikacinį numerį, todėl juos lengva atsekti. Arry Yu iš Cascadia Blockchain Council Vašingtono technologijų asociacijos ir Yellow Umbrella Ventures komentavo, kad: “NFT sukuria skaitmeninio deficito jausmą”. Nenuostabu, kodėl ši naujoviška koncepcija tapo tokia sėkminga.
Tai labai skiriasi nuo daugumos skaitmeninių produktų, kurių skaičius paprastai yra nesuskaičiuojamas. Jei yra prekės paklausa, mažėjanti pasiūla turėtų didinti jos vertę.
Tačiau daugelis NFT yra skaitmeninės jau egzistuojančių dalykų kopijos, kurios tam tikru pavidalu jau egzistuoja kitur, pavyzdžiui, NBA žaidimų ikoninė filmuota medžiaga arba apsaugotos interneto meno versijos, kurios jau vaikšto po “Instagram”.
Mike'as Winklemannas, geriau žinomas kaip “Beeple”, sukūrė 5 000 kasdienių piešinių kompoziciją ir sukūrė bene žinomiausią 2021 m. NFT “EVERY DAY: The First 5,000 Days” (“Kiekviena diena: pirmosios 5 000 dienų”), kuris vėliau tais pačiais metais “Christie's” aukcione buvo parduotas už pasaulinį rekordą – 69,3 mln. dolerių.
Kiekvienas gali nemokamai peržiūrėti atskiras nuotraukas ar net visą nuotraukų koliažą internete. Tad kodėl žmonės yra pasirengę išleisti milijonus už tai, ką jie gali paprasčiausiai paimti ar atsisiųsti?
NFT leidžia pirkėjui įsigyti jau egzistuojantį produktą. Į sistemą integruotas autentiškumo nustatymas, kuris veikia kaip nuosavybės teisės patvirtinimas. Šios “skaitmeninio pasigyrimo teisės” kolekcininkams daugeliu atžvilgių yra naudingesnės už patį daiktą.
KOKIE YRA 8 NFTS PRIVALUMAI IR TRŪKUMAI
Kas yra NFT ir kaip jie veikia?
Nekeičiamieji žetonai, kitaip vadinami NFT, kuriami naudojant tokį patį programavimo būdą kaip ir “Bitcoin” ar “Ethereum”. Tačiau tuo panašumai ir baigiasi – NFT išsiskiria iš kitų kriptovaliutų savo unikaliomis savybėmis ir galimybėmis.
Pinigai ir kriptovaliutos yra pakeičiami, o tai reiškia, kad juos galima keisti arba derinti tarpusavyje. Jie taip pat yra verti tos pačios sumos – vienas doleris visada vertas kito dolerio; vienas bitkoinas visada lygus kitam bitkoinui. Dėl kriptovaliutos pakeičiamumo ji yra patikimas būdas atlikti sandorius blokų grandinėje.
NFT turi skaitmeninį parašą, todėl jie yra unikalūs ir negali būti sukeisti tarpusavyje. Tai, kad abu NFT yra iš NBA “Top Shot”, nereiškia, kad jie yra lygiaverčiai. NFT kainą nustato rinka, todėl vienas klipas potencialiai gali kainuoti daugiau arba mažiau nei kitas, priklausomai nuo paklausos.
Kaip veikia NFT technologija?
Blokų grandinė, dažnai vadinama paskirstyta viešąja knyga, yra duomenų bazė, kurioje saugomi sandoriai. Tikriausiai blokų grandinę geriausiai pažįstate kaip pagrindinį mechanizmą, leidžiantį egzistuoti kriptovaliutoms.
Dabar ne tik “Ethereum”, bet ir keliose kitų blokų grandinėse galima rasti nefungiblinių žetonų (NFT). NFT yra vienetinis skaitmeninis turtas, kuris gali būti meno kūriniai, kolekciniai daiktai ar žaidimų elementai – jie egzistuoja tam, kad asmenys galėtų saugiai turėti ir keistis virtualiomis prekėmis. Naudojant šiuos žetonus užtikrinama, kad skaitmeninėje erdvėje būtų galima tiksliai sekti kilmę.
Kuo NFT skiriasi nuo valiutos?
NFT ir kriptovaliutos turi daug bendro, nes abi yra paremtos blokų grandinės technologija ir iš esmės skirtos tiems patiems vartotojams. Įsivaizduokite NFT kaip labiau apribotą “Bitcoin” versiją; paprastai, norint palengvinti prekybą jais, reikia tam tikros formos kriptovaliutos.
Pagrindinis skirtumas yra pavadinime, nes kriptovaliuta yra valiutos analogas. Ji turi panašią ekonominę vertę, palyginti su bet kuriais kitais pinigais, ir ją galima keisti vieną į kitą neprarandant vertės. Pavyzdžiui, $1$ = $1$, o tai reiškia, kad nesvarbu, kokios formos kriptovaliutą iškeisite į kitą, turtas visada išliks vienodas.
NFT kuriami iš skaitmeninių objektų, jie yra materialūs ir nematerialūs daiktai, pvz:
- Grafinis menas
- Gifai
- Vaizdo įrašai ir sporto renginiai
- Kolekcionavimas
- Virtualūs vaizdo žaidimų avatarai ir odos
- Dizainerių sportbačiai
- Muzika
Net ir maži kiekiai yra svarbūs. Vienas iš “Twitter” įkūrėjų Jackas Dorsey savo pirmąjį tviterio įrašą kaip NFT pardavė už daugiau nei 2,9 mln. dolerių.
NFT – tai skaitmeniniai kolekciniai daiktai, kuriais galite naudotis virtualiai. Taigi vietoj fizinio aliejinės tapybos paveikslo ant sienos turėsite skaitmeninį NFT failą.
Jos taip pat turi išimtines teises į turtą. Vienu metu NFT gali priklausyti tik vienam asmeniui, o kadangi juose naudojama blokų grandinės technologija, lengva patikrinti nuosavybės teisę ir perleisti žetonus iš vieno savininko kitam. Kūrėjas turi galimybę NFT metaduomenyse saugoti konkrečią informaciją. Pavyzdžiui, menininkai gali pasirašyti savo kūrinį, į failą įtraukdami savo parašą.
Kokie yra NFT tikslai?
Blokų grandinės technologija ir NFT atveria menininkams ir turinio teikėjams naujas galimybes užsidirbti pinigų. Menininkams nebereikia pasikliauti galerijomis ar aukcionais, kad parduotų savo kūrinius; jie gali juos parduoti tiesiogiai klientams kaip NFT, o tai taip pat leidžia jiems pasilikti daugiau pinigų.
Menininkai dažnai nustato autorinį atlyginimą, pagal kurį kiekvieną kartą, kai jų kūrinys perduodamas kitam savininkui, jie gauna tam tikrą pardavimo procentą. Nors šis metodas nėra dažnas, tačiau, pardavus kūrinius, menininkai gauna piniginę naudą.
Tokie prekių ženklai kaip “Charmin” ir “Taco Bell” sumaniai pasinaudojo NFT pasauliu ir kūrybingai surinko lėšų labdarai. “Charmin” pasiūlymas, gudriai pavadintas “NFTP” (nekeičiamos tualetinės servetėlės), ir “Taco Bell” teminiai meno kūriniai per kelias minutes iškeliavo iš virtualių lentynų, o visos pajamos buvo paaukotos atitinkamiems fondams. Šios naujoviškos technologijos naudojimas yra veiksmingas būdas prekių ženklams surinkti pinigų kilniems tikslams!
Nyan Cat, ikoninis 2011 m. sukurtas pliušinio katino GIF, kuris neseniai, vasario mėn., buvo nupirktas už stulbinančią 600 000 JAV dolerių sumą, yra įrodymas, kad ne grynųjų žetonų (angl. Non-Fungible Tokens, NFT) potencialas yra iš pažiūros neribotas. Ši mintis dar labiau sustiprėjo, kai kovo pabaigoje NBA “Top Shot” pardavimai viršijo pusę milijardo dolerių. Tačiau įspūdingiausi buvo pavieniai skaičiai: vien tik vieno LeBrono Jameso NFT buvo parduota už daugiau nei du šimtus tūkstančių!
Snoop Dogg ir Lindsay Lohan – tai tik dvi iš daugybės garsenybių, kurios pasinaudojo NFT ir sukūrė unikalią skaitmeninę patirtį, kurią galima išsaugoti visam laikui. Nuo meno kūrinių iki renginių – saugūs NFT suteikia gerbėjams precedento neturinčias galimybes visiškai nauju būdu kaupti mėgstamų žvaigždžių akimirkas.
Kaip investuoti į NFT
NFT kolekcijai sudaryti reikia šių elementų:
- Norėdami pradėti, pirmiausia turite įsigyti skaitmeninę piniginę NFT ir kriptovaliutoms saugoti. Tikėtina, kad turėsite įsigyti eterio, jei šią valiutą palaiko jūsų paslaugų teikėjas. Laimei, šiais laikais įsigyti kriptovaliutą kredito kortele yra paprasta dėl tokių svetainių kaip Coinbase, Kraken, eToro, net PayPal ar Robinhood! Įsigiję kriptovaliutą, tiesiog perveskite ją iš biržos į pasirinktą skaitmeninę piniginę.
- Nagrinėdami savo galimybes, būtinai atsižvelkite į išlaidas. Pavyzdžiui, įsigyjant bitkoinus iš daugumos biržų, su sandoriu susijęs tam tikras mokestis.
Ar verta investuoti į nft cryptocurrency?
Ar protinga pirkti NFT tik todėl, kad galite? Viskas priklauso nuo to, kas yra prasminga jūsų asmeninėms aplinkybėms, – pažymi Yu.”
Nežinomas NFT potencialas gali būti rizikingas, nes yra nedaug duomenų, leidžiančių įvertinti jų efektyvumą. Nepaisant to, gali būti naudinga investuoti nedideles sumas į šią naują technologiją ir įvertinti jos veiksmingumą dabar.
Jei turite finansinių išteklių, investavimas į NFT gali būti puikus būdas įsigyti ką nors prasmingo ir vertingo.
Labai svarbu suprasti, kad NFT vertė priklauso tik nuo to, už kiek kas nors kitas nusprendžia jį įsigyti. Vadinasi, kaina daugiausia priklausys nuo paklausos, o ne nuo ekonominių, techninių ar fundamentinių savybių, kurios kelia investuotojų susidomėjimą ir daro įtaką akcijų kainoms.
Jei rinka nerodys susidomėjimo jūsų NFT, galite būti priversti juos parduoti mažesne verte, nei į juos investavote. Su tuo gali būti sunku susitaikyti, jei paklausos beveik nėra.
Mokesčių inspekcijos duomenimis, visos kriptovaliutos yra apmokestinamos. Kriptovaliuta yra skaitmeninė valiuta, naudojama blokų grandinės tinkle kaip pinigai. Norėdami įsigyti šių valiutų, turite naudotis birža arba tarpininku, kuris jas konvertuoja į realią valiutą, pavyzdžiui, JAV dolerius, ir parduoda investuotojams (pvz., “Coinbase”). Bitcoin protokole nurodyta, kad visi Bitcoin sandoriai turi būti įrašomi į viešąją knygą, vadinamą Blockchain.
Atminkite, kad jei NFT perkate už kriptovaliutą, šios monetos gali būti apmokestinamos, jei nuo įsigijimo jos pabrango. Todėl, jei ketinate įtraukti NFT į savo portfelį, turėtumėte pasikonsultuoti su mokesčių specialistu.
Vis dėlto, kai kalbama apie NFT, elkitės atsargiai kaip ir su bet kuria kita investicija. Būtinai atlikite tyrimą, supraskite pavojus ir nepamirškite, kad nesėkmės atveju galite prarasti visus pinigus. Jei nusprendėte rizikuoti, elkitės labai atsargiai.