Table of Contents
Žaibo tinklas yra antrasis “Bitcoin” blokų grandinės sluoksnis, kuris leidžia naudotojams saugiai vykdyti sandorius, nereikalaujant, kad jie būtų įtraukti į pagrindinę grandinę. Jį sudaro mokėjimo kanalai, jungiantys dalyvius ir suteikiantys galimybę greitai ir ekonomiškai efektyviai keistis tiesiogiai tarpusavyje. Šis už grandinės ribų esantis sprendimas ne tik užtikrina greitesnius sandorius, bet ir suteikia papildomą apsaugą, kurios negalima palyginti su tradiciniais tinklais.
Įsigyti bitkoinų per “Lightning” yra gerokai pavojingiau nei gauti įprastus mokėjimus.
Vartotojai gali siųsti ir gauti “patarimus” apie bitkoinus per (LN) “Twitter”. Daugelis iš 360 mln. aktyvių “Twitter” naudotojų per mėnesį gali iš karto ir nemokamai siųsti mokėjimus bitkoinais į kitas “Twitter” paskyras, nes su “Lightning Network” suderinama mokėjimo programėlė “Strike”.
Svarbiausia suprasti, kad (LN) nekuria naujos kriptovaliutos, o tiesiog naudoja “Bitcoin” infrastruktūrą. Be to, jos decentralizuotas pobūdis leidžia naudotojams naudotis be leidimų lygių ir yra įgyvendinta naudojant atvirąjį kodą. Tinklas taip pat suteikia pasitikėjimo savo saugumu, nes sandoriai atliekami gerai žinomoje “Bitcoin” blokų grandinėje su išmaniosiomis sutartimis, skirtomis saugiems atsiskaitymams už tinklo ribų.
Žaibo tinklo kaina
Žaibo tinklas yra antrasis sluoksnis, kurį sudaro daugybė mokėjimo kanalų tarp asmenų arba “Bitcoin” naudotojų. Šis tinklas sukurtas ant “Bitcoin” (BTC) blokų grandinės ir leidžia atlikti už grandinės ribų vykdomus sandorius.
“Lightning Network” kanalas yra dvipusio sandorio metodas, kuriuo žmonės gali siųsti arba gauti mokėjimus vieni iš kitų. Antrasis sluoksnis pagerina blokų grandinės programų mastelio keitimą, nes organizuoja sandorius ne pirminiame blokų grandinės tinkle (pirmajame sluoksnyje), bet vis tiek gali išnaudoti jo galią.
Plačią kriptovaliutos naudojimo sritį dažnai riboja jos mastelio keitimo galimybės. Pavyzdžiui, blokų grandinės tinklas, jei yra tinkamai mastelizuojamas, gali apdoroti nuo milijonų iki milijardų sandorių per sekundę. Kai atsiskaitymai ir sandorių mokesčiai sumažinami ne per tinklą per (LN), atsiranda galimybė taikyti naujas programas, pavyzdžiui, momentinius mikropinigus. Tai potencialiai galėtų atsakyti į problemą “ar galima nusipirkti kavos už “Bitcoin”?”, kuri kamuoja daugelį būsimų naudotojų.
Nepaisant privalumų, “Lightning” tinklas turi keletą saugumo spąstų. Vartotojai turi žinoti apie šiuos pavojus, kad naudodamiesi tinklu apsaugotų savo monetas nuo praradimo.
Nors “Lightning” tinklas dar tik kuriamas, jis turi keletą galimų pavojų, kurie dar nėra išaiškinti. Pavyzdžiui, tobulėjant šiai technologijai, joje gali būti klaidų ar netikėtų techninių problemų.
Nepaisant visų abejonių, (LN) gali tapti proveržiu bitkoinui ir visai kriptovaliutai. Tai nepaprastai reikšmingas žingsnis į priekį blokų grandinės technologijoje, kuris vieną dieną gali realizuoti pirminį “Bitcoin” potencialą – būti naudojamas visame pasaulyje.
“Lightning Network” istorija trumpa, bet turininga
2015 m. Thaddeusas Dria ir Josephas Poonas sukėlė revoliuciją kriptovaliutų pasaulyje, paskelbę mintis provokuojantį straipsnį “Žaibiškas “Bitcoin” tinklas”, kuriame aprašė naujos novatoriškos koncepcijos kūrimą: Žaibo monetų tinklas. Šias idėjas anksčiau aptarinėjo Satoshi Nakamoto. 2013 m. Mike'as Hearnas pasidalijo šiais pokalbiais su bitkoinų kūrėju Satoshi Nakamoto.
Straipsnio santraukoje aptariamas ne grandinėje esančių mokėjimo kanalų naudojimas. Šios išorinės finansinės operacijos suteikia galimybę dviem nežinomoms šalims saugiai ir greitai atlikti pinigų operacijas, papildomai neapkraunant tinklo, nepriklausomai nuo to, kiek duomenų generuoja jų operacija. Didžiausias “Visa” našumas buvo 47 000 operacijų per sekundę vienu itin įtemptu laikotarpiu – tai rodo, kad toks metodas gali būti itin efektyvus ir galingas.
Nors šiuo metu “Bitcoin” blokai gali būti sudaryti tik iš septynių sandorių, prireiktų daug laiko, kad tinklas prilygtų “Visa” TPS, jei vidutinis bloko dydis būtų apribotas iki vieno megabaito. Ankstyvuoju “Bitcoin” gyvavimo laikotarpiu kiekvienas sandoris buvo maždaug 300 baitų dydžio ir per sekundę buvo leidžiama atlikti tik iki 7 sandorių – tai akivaizdžiai skiriasi nuo šiandieninės moderniausios blokų grandinės technologijos.
Be to,
2016 m. Driya ir Poonas įkūrė “Lightning Labs” (dabar “CoinDesk”), kad sustiprintų “Lightning Network” žetono tyrimus. Nuo to laiko pasikeitė personalas, tačiau jie ir toliau siekia, kad protokolas veiktų kartu su pagrindine “Bitcoin” platforma. Iki 2017 m. buvo sukurta “SegWit” pagrįsta minkštoji šakutė, kuri leido gauti daugiau duomenų viename bloke; tai lėmė esminę tinklo gebėjimų pažangą.
Investavimas į “Lightning Network” yra sprendimas, kuris daugeliui jau tapo pelningas. Kai “Lightning Labs” pirmą kartą išleido savo žetoną LNT, 2018 m. kovo mėn. pirminio monetų siūlymo metu žmonės galėjo jo įsigyti po 0,25 JAV dolerio. Nuo to laiko jo vertė smarkiai išaugo ir 2019 m. birželio mėn. vienas žetonas kainavo 0,70 JAV dolerio! Nepraleiskite šios auksinės galimybės; prisijunkite prie tų, kurie patiria sėkmę investuodami į “Lighting Network” šiandien!
Kaip veikia žaibas?
Naudodamiesi žaibo tinklu naudotojai gali sukurti nepatikimus kanalus tarp savęs ir kitų šalių, todėl kriptovaliutos sandoriai gali būti saugūs ir nereikalauja trečiosios šalies dalyvavimo. Naudojant šią technologiją, prekyba skaitmeniniu turtu yra greitesnė, paprastesnė ir efektyvesnė nei bet kada anksčiau!
Kai dalyviai finansuoja šiuos kanalus, jie gali siųsti neribotą skaičių operacijų be jokių mokesčių. Uždarius kanalą, atnaujinta apskaitos knyga įamžinama nuolatinėje blokų grandinėje ir yra prieinama visiems naudotojams.
(LNT) žetonų kanalai yra dvikrypčiai, t. y. abi šalys turi sutikti su kanalo sąlygomis, kad jį būtų galima atidaryti. Tokia sąranka neleidžia vienai šaliai paimti visų kanalo lėšų be kitos šalies sutikimo.
Norėdamos atidaryti kanalą, abi šalys turi prisidėti kriptovaliuta prie “finansavimo sandorio”, kuris vėliau transliuojamas į blokų grandinę. Finansavimo sandoris nėra užbaigiamas, kol abi šalys jam nepritaria.
Finansinėms operacijoms nebereikia blokų grandinės technologijos. Naudodamosi jų sistema, abi šalys gali prekiauti prekėmis ir paslaugomis vos pradėjusios – visi sandorio įrašai saugiai saugomi kiekvienam dalyviui prieinamoje apskaitos knygoje.
Žaibo tinklo privalumai
Pagrindiniai žaibo tinklo privalumai – greitesnės ir pigesnės operacijos, leidžiančios atlikti anksčiau neįmanomus mikromokėjimus. Jei nebūtų naudojamas Žaibo tinklas, vartotojams tektų mokėti brangius mokesčius už paprastą operaciją ir laukti patvirtinimo valandą ar ilgiau. Kadangi kalnakasiai mieliau tikrina didesnius sandorius, nes gauna didesnį užmokestį, mažesnių sandorių laukimo laikas dar labiau pailgėtų.
Žaibo tinklas yra papildoma saugumo priemonė, veikianti ant “Bitcoin” blokų grandinės.
Vartotojai gali atlikti sandorius pagrindinėje blokų grandinėje, kai perkami didesni pirkiniai, ir už grandinės ribų esančiame žaibo tinkle, kai perkami mažesni pirkiniai, nesijaudindami dėl saugumo. Mokėjimo kanalai (LN) leidžia atlikti privačius sandorius, jei niekas nemato kiekvieno sandorio atskirai, o tik bendrą paketą.
Kriptovaliutų pasaulis yra ant proveržio slenksčio: atominiai apsikeitimo sandoriai. Ši revoliucinė technologija leidžia naudotojams keisti vieną kriptovaliutą į kitą nesinaudojant tarpininkais ar trečiųjų šalių biržomis. Atominių apsikeitimų technologija yra naudingesnė už biržas, nes leidžia beveik akimirksniu atlikti konvertavimą su minimaliomis išlaidomis ar piniginių pervedimais.
Žaibo tinklas turi tam tikrų trūkumų
Kad maksimaliai išnaudotumėte “Lightning” tinklo galimybes, jums reikės piniginės, pritaikytos jam vykdyti. Nors nesunku rasti su (LN) veikiančią piniginę, naudotojas pirmiausia turi ją papildyti iš įprastos bitkoinų piniginės.
Norintys perkelti savo bitkoinus iš įprastos piniginės į žaibo tinklą pirmiausia turi būti pasirengę sumokėti mokestį. Dėl to prarandama dalis jų bitkoinų. Prieš galėdami atlikti mokėjimus per Žaibo tinklą, naudotojai pirmiausia turi užrakinti savo bitkoinus mokėjimo kanale.
Bitkoinų siuntimas iš vienos piniginės į kitą gali užtrukti ir kainuoti brangiai, o tai atbaido naujus naudotojus. Ir priešingai, kai kurios piniginės gali apdoroti tiek tinklo, tiek už tinklo ribų atliekamus mokėjimus be mokesčių.
Prieš atsiimdama pinigus, mokėjimo kanalo šalis turi uždaryti kanalą ir grąžinti savo bitkoinus, kad galėtų juos išleisti.nnel ir grąžinti juos prieš juos išleisdama.
Taip pat sudėtinga nutraukti pinigų srautą ir palikti atvirą kanalą. Net uždarant arba atidarant mokėjimo kanalą būtina, kad abi šalys atliktų preliminarią operaciją, vadinamąjį maršruto mokestį, o to neįmanoma padaryti vienu metu. Nors teoriškai kanalo atidarymas yra paprastas, visos šios papildomos išlaidos sumuojasi ir tampa brangesnės, nei daugelis potencialių naudotojų yra pasirengę mokėti.
Svarbiausia “Lightning Network” problema vadinama “Offline Transaction Fraud”. Jei vienas asmuo nori uždaryti mokėjimo kanalą, kai kitas asmuo yra neprisijungęs, jis gali pavogti jo pinigus. O jei auka vėl prisijungtų prie tinklo, vagį būtų sunku susekti ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn, nes jis jau gali būti vėl prisijungęs prie tinklo.
Nepaisant privalumų, žaibo tinklas turi ir tam tikrų trūkumų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį. Pavyzdžiui, išeinantys mokėjimai, kurių nepavyksta patvirtinti, vadinami kabančiais mokėjimais. Atlikus patikrinimą, “Bitcoin” tinklas kompensuos įstrigusį mokėjimą, tačiau dėl to, kad, palyginti su praeitimi, pirmenybė teikiama tikroms operacijoms, o ne sustabdytoms, tai gali užtrukti. Žaibo tinklo konstrukcija taip pat reiškia, kad vartotojas turi turėti internetinį mazgą, kad galėtų apdoroti savo mokėjimus, ko nėra “Bitcoin” atveju.
Galiausiai, net jei “Lightning Network” pavyks pašalinti visas kliūtis, išlieka neišspręstas vyriausybinio reguliavimo klausimas. Reguliavimo institucijoms gali būti sunku suprasti “Lightning Network” pakankamai, kad galėtų priimti atitinkamus teisės aktus. Jei reguliuotojams nepavyks, didžiausi kriptovaliutų naudotojai taip pat gali susidurti su sunkumais naudodamiesi (LN).
Net jei įstatymų leidėjai supranta šią technologiją, jie gali neleisti naudoti žaibo tinklo, nes jis yra anoniminis. Kadangi įstatymų leidėjai gali stebėti tik baigiamąją operaciją vartotojui uždarius mokėjimo kanalą, o ne kiekvieną atskirą operaciją, reguliavimo institucijos gali būti abejingos jį patvirtindamos.
Kaip žaibo tinklas atrodys ateityje?
Laimei, “Lightning” tinklas naudojamas vis dažniau. Pasak “DappRadar”, “Lightning” sandoriuose užrakinta daugiau nei 110 mln. dolerių vertės bitkoinų. Tai gali būti bet kas – nuo atsiskaitymo už produktus ar paslaugas iki programėlių naudojimo, azartinių lošimų ir kitos veiklos.
Kai kurios programos, pavyzdžiui, su “Lightning” tinklu suderinamos piniginės, yra būtinos norint naudotis tinklu. Kadangi Žaibo tinklas yra atskiras protokolas nuo pagrindinio “Bitcoin” tinklo, naudotojams reikia kitokios piniginės, kad galėtų sukurti mokėjimo kanalus.
Kadangi “Lightning Network” (LN) naudojimas plečiasi visame pasaulyje, sparčiai daugėja naudotojų, norinčių naudotis specialiai prekiautojams skirtomis piniginėmis. Galime padėti sutrumpinti sandorių laiką šiame tinkle, pasišvęsdami kaip mazgų operatoriai. Kad patenkintume naudotojų poreikius ir prisitaikytume prie šių pokyčių, mums reikia patikimesnių piniginių sprendimų, pritaikytų prekiautojams, kurie nori saugių ir patikimų sandorių žaibo greičiu!
Žaibo tinklas sparčiai populiarėja tarp įmonių ir organizacijų. Nors ši technologija dar tik kuriama, ji tapo pastebimai intuityvesnė, todėl nesunku suprasti, kodėl entuziazmas dėl šios inovacijos sparčiai auga. Kadangi kai kurios funkcijos tiriamos jų beta versijos laikotarpiu, naudodamiesi tam tikrais aspektais galite kartais susidurti su trikdžiais ar vėlavimais – kaip ir dauguma kitų blokų grandine pagrįstų sistemų.
Prekiautojai gali greitai ir ekonomiškai efektyviai atsiimti nedideles bitkoinų sumas naudodamiesi biržomis, kuriose įdiegtas “Lightning Network”, net ir esant dideliam tinklo srautui. Nepaisant to, vartotojai vis tiek gali susidurti su nepatogiais vėlavimais ir brangiais sandorių mokesčiais, kaip įspėjo “Takeoff” Vitalikas Buterinas.
Taip pat pradėjo veikti “Lightning” pagrindu sukurtos informacijos rinka. Uždarius mokėjimo kanalą, jame esančios lėšos yra užrakinamos, tačiau kai kurie mazgai kartais gali neveikti, todėl jų mokėjimo kanalai lieka atviri nesąžiningoms operacijoms. Užuot palikęs kanalą be apsaugos, dalyvis gali mokėti nedidelį mokestį sargybos bokštui ir pateikti signalą, jei aptinkama sukčiavimo operacija.
Kas yra “Lightning” tinklo mazgai?
Nors siūlomas “Bitcoin” žaibo tinklas veiks ne grandinėje, vis tiek reikės, kad mazgai sąveikautų tarpusavyje pervedant lėšas ir stebint pagrindinę “Bitcoin” blokų grandinę.
Žaibo tinklo mazgai yra atsakingi už blokų grandinės stebėseną, kad įsitikintų, jog niekas nevagia lėšų. Kiekvienas mazgas turi sekti, kas ir kokius pinigus perveda kiekviename kanale. Nuo “Bitcoin” mazgų priklauso kiekvieno sandorio patikrinimas, tačiau jie turi patvirtinti tik tų sandorių, kuriuos gauna, patikimumą.
Trys kūrėjų komandos jau dirba kurdamos “Lightning Network” mazgus – “Lightning Labs”, ACINQ ir “Blockstream”. Kada įsigalios “Bitcoin” žaibo tinklas? Bitkoinų žaibo tinklas vis dar yra naujas – 2020 m. lapkričio mėn. duomenimis, jame veikia tik 14 339 mazgai. Šie mazgai išsidėstę 35 201 aktyviame kanale. Bitkoinų žaibo tinklas yra vertas dėmesio šios skaitmeninės valiutos pokytis, nors jis gali ir neišspręsti visų bitkoinų bėdų.
Ar žinojote, kad žaibo tinklu taip pat galima atlikti sandorius su kitais altkoinais, pavyzdžiui, Litecoin? Investuoti kelias akimirkas, kad suprastumėte šią technologiją, yra neįkainojama.
Šiame vadove supažindinama su “Lightning” tinklu: kas tai yra, kaip jis veikia, kokie jo privalumai ir trūkumai. Tikimės, kad ši informacija jums padėjo suprasti Žaibo tinklą!