Table of Contents
Kaip DAO generuoja pajamas ir kokia jų paskirtis? DAO sukūrusi organizacija paprastai gauna dividendus iš jos atliktų investicijų. Asmenys, kurie sukuria DAO, taip pat gali gauti finansinės naudos, įtikinę kitus asmenis investuoti į juos kaip fizinius asmenis pagal jų verslo koncepciją.
DAO gali turėti nemažai pinigų savo tikslams pasiekti. DAO nariai dažnai turi žetonų, kuriuos gali naudoti balsavimui (dažnai vadinamų valdymo žetonais). Naudotojai gali siūlyti, pavyzdžiui, iždo išlaidas arba naują partnerystės sutartį, o valdymo žetonų savininkai gali balsuoti .
Greitas atsakymas: dar ne. Nors “Uniswap” apima daugybę protokolų ir išmaniųjų sutarčių, ji dar neperėjo prie decentralizuotos autonominės organizacijos (DAO). Tačiau nebijokite! “Uniswap” komanda aktyviai ieško būdų, kaip paskatinti žetonų turėtojus dalyvauti priimant valdymo sprendimus suteikiant paskatas.
Autonominė decentralizuota organizacija (arba DAO) yra programinis subjektas, veikiantis “Ethereum” blokų grandinėje ir valdomas išmaniosiomis sutartimis. Naudodamos šį procesą, organizacijos gali efektyviai vykdyti operacijas, beveik neprižiūrint žmogui.
Dao žetono, arba “decentralizuotos autonominės organizacijos”, kaina yra skaidri ir veikia be jokios centralizuotos institucijos. Išmaniosios sutartys nustato taisykles, kuriomis reglamentuojami organizacijos veiksmai ir kurias bet kada gali peržiūrėti bet kas.
DAO valdo tik jos nariai, kurie balsuodami sprendžia tokius klausimus kaip technologiniai patobulinimai ir biudžeto sudarymas.
Trumpai tariant, bendruomenės nariai siūlo idėjas dėl protokolo ateities ir balsuoja dėl kiekvienos iš jų. Jei pasiūlymas surinks pakankamai balsų, jis bus priimtas ir įgyvendintas pagal išmaniosios sutarties nuostatas.
Šioje struktūroje įprastinės hierarchinės struktūros, būdingos didžiosioms įmonėms, užleidžia vietą bendruomenės bendradarbiavimui. Kiekviename lygmenyje už protokolą atsakingas atskiras dao žetono narys.
Paskatų išdėstymas šioje struktūroje taip pat yra jos grožio dalis. Tai reiškia, kad žmogus suinteresuotas balsuoti sąžiningai ir pritarti tik toms idėjoms, kurios atitinka protokolo interesus.
Jūsų žetonų vertė didės, kai sistema naudosis vis daugiau žmonių, nes patikima procedūra sukuria pasitikėjimą ir sveiką augimą. Naudą gauna ne tik protokolas, bet ir visi dalyvaujantys patiria didesnę sėkmę.
Kaip veikia DAO?
DAO yra revoliucinė nauja organizacija, kuri leidžia žmonėms susivienyti ir sukurti efektyvią sistemą, pasitelkiant išmaniąsias sutartis, be jokios centralizuotos institucijos. Ji suteikia bendruomenėms galimybę naudotis šiuolaikinėmis priemonėmis ir technologijomis, todėl kiekvienas gali pasinaudoti jos sėkme! Šiose išmaniosiose sutartyse nustatoma pamatinė sistema, pagal kurią turi veikti DAO. Jos yra gerai matomos, patikrinamos ir viešai audituojamos, todėl bet kuris potencialus narys gali visiškai suprasti, kaip protokolas turi veikti kiekviename žingsnyje.
Kai šios taisyklės bus oficialiai įrašytos į blokų grandinę, kitas žingsnis bus susijęs su finansavimu: DAO turi išsiaiškinti, kaip gauti finansavimą ir kaip suteikti valdymą. Paprastai tai pasiekiama per žetonų emisiją, kai protokolas parduoda žetonus, kad pritrauktų lėšų ir užpildytų DAO iždą. Mainais už savo fiat žetonų turėtojams suteikiamos tam tikros balsavimo teisės, paprastai proporcingos jų turimoms akcijoms.
Kai finansavimas bus baigtas, DAO bus parengta diegimui. Dabar, kai kodas jau veikia gamyboje, jo negalima koreguoti be žetonų turėtojų sutarimo. Tai reiškia, kad DAO jurisdikcijos neturi nė viena institucija; jos taisykles ir nuostatus gali keisti tik kolektyviniai bendruomenės narių sprendimai.
Mainais už fiat žetonų turėtojai turi teisę balsuoti dėl jiems naudingų pasiūlymų. DAO paleidžiama, kai baigiamas finansavimas.
Šiuo metu, kai kodas jau naudojamas, jį galima keisti tik bendru dalyvių daugumos sutarimu. Tai reiškia, kad jokia speciali organizacija negali keisti DAO taisyklių; tai priklauso tik nuo žetonų turėtojų bendruomenės.
Kurios socialinės žiniasklaidos platformos prieinamos Australijoje?
Kai atrasite jus dominantį projektą, yra daugybė būdų, kaip iš karto įsitraukti į jį. Tačiau būtina suprasti, kad kiekviena DAO turi savo misiją, todėl prieš dalyvaudami bet kokioje veikloje pirmiausia turite išsiaiškinti pagrindinį kiekvienos DAO tikslą.
Ar kada nors girdėjote apie decentralizuotas autonomines organizacijas (DAO)? Jei ne, šios organizacijos yra valdomos savo narių, kurie balsuodami priima svarbiausius sprendimus, o ne pasikliauja vien centrine institucija.
Ši organizavimo forma greitai tampa kriptografinių įmonių privalumu, nes palengvina sklandų klientų ir atitinkamų funkcijų vykdytojų bendravimą.
Klientai gali naudotis DAO atlygio sistema, kad galėtų mokėti laisvai samdomiems darbuotojams ir privatiems asmenims palūkanas.
Kitose DAO daugiausia dėmesio skiriama ne techniniam protokolo valdymui, o iždo kaupimui ir dalijimui.
“SharkDAO” yra fondas, leidžiantis atskiriems žetonų turėtojams sutelkti savo pinigus, kad jie galėtų kartu pirkti retus NFT. Tai suteikia galimybę paprastiems žmonėms įsitraukti į NFT ir skaitmeninį meną, kurį įsigyti savarankiškai gali būti per brangu.
“DAO Crypto” sukurta siekiant skaidrumo. Visi pasiūlymai ir jų duomenys yra lengvai prieinami, balsavimo istorija yra nuolatinė, galima net patikrinti atskirų žetonų turėtojų balsavimo elgseną.DAO dažnai skatina bendruomenę kurti kūrybines idėjas per dotacijų finansuojamus projektus, o verslūs asmenys gali laisvai siūlyti savo indėlį.
Galite visiškai laisvai pasirinkti, kaip aktyviai ar pasyviai dalyvauti DAO veikloje. Galite keistis administratoriaus žetonais, komentuoti “Snapshot” pranešimus, prisijungti prie “Discord” DAO ir atlikti užduotis, kad gautumėte finansinę naudą – galimybės yra neribotos! Maksimaliai padidinkite galimą naudą, pritaikydami savo įsitraukimo lygį; galbūt kalbėkite konferencijose apie įdomias investicijas į bet kurią pasirinktą DAO? Imkitės atsakomybės ir leiskite decentralizuotoms autonominėms organizacijoms dirbti už jus – tokia yra šios revoliucinės koncepcijos galia!
Kada buvo sukurtos pirmosios kartos DAO?
“Slock.it”, Vokietijos inovatorė, veikianti pagal “Ethereum” blokų grandinės technologiją, savo platformoje, vadinamoje “The DAO”, iš esmės pakeitė būdą, kaip žmonės gali saugiai nuomoti, parduoti ir dalytis turtu be trečiųjų šalių dalyvavimo.
2016 m. pradžioje “Slock. Ji nusprendė pritraukti kapitalo ir tų pačių metų balandį pristatė DAO – panašiai kaip “Kickstarter” ar “GoFundMe”, tačiau su vienu esminiu skirtumu: investuotojai / nariai aktyviai dalyvavo priimant bendrovės sprendimus, kai atėjo laikas išleisti lėšas, surinktas dao crypto.
Kada buvo sukurtos pirmosios decentralizuotos autonominės organizacijos? Slockas. It”, Vokietijos bendrovė, įkurta naudojant “Ethereum” blokų grandinę, buvo šio revoliucinio judėjimo priešakyje. Jų misija buvo sujungti realaus pasaulio veiklą su blokų grandinės veikla, kad naudotojai galėtų nuomoti, parduoti ar dalytis nuosavybe nedalyvaujant trečiosioms šalims. Christophe'as Jenchas – “Slock.It” įkūrėjas – 2018 m. minėjo, kad jų ketinimas 2016 m. pradžioje paleisti “The DAO” buvo paprasčiausiai surinkti lėšų ir skatinti augimą investicijomis, kaip tai daro “Kickstarter” ir “GoFundMe”; taip jie pažymėjo svarbų skaitmeninės istorijos etapą!
2016 m. “Slock.it” sukūrė pirmosios kartos decentralizuotas autonomines organizacijas (DAO), kad sukurtų platformą, panašią į “Kickstarter” ir “GoFundMe”, kurioje investuotojai ir (arba) nariai galėtų daryti įtaką surinktų lėšų panaudojimui. Deja, įvyko tragedija, kai tų pačių metų birželį DAO patyrė įsilaužimą, dėl kurio buvo prarasta apie 50 mln.
Ar kiekvienas DAO palaiko savo pirmtako paveldą?
Frazė “DAO” jau tapo įprasta, nes ją kaip prieinamą santrumpą įsidėmėjo daugybė įmonių, blokų grandinės entuziastų ir kriptovaliutų mylėtojų.
Ar tiesa, kad egzistuoja tik viena decentralizuota autonominė organizacija?
“DAO” yra kur kas daugiau nei santrumpa – tai informatyvi skėtinė sąvoka, apimanti įvairias decentralizuotas autonomines organizacijas, sukurtas blokų grandinės erdvėje. Todėl aprašomojo pobūdžio yra tai, kad daugelis subjektų, pavyzdžiui, decentralizuotos autonominės biržos (angl. Decentralized Autonomous Exchanges, DAX), decentralizuotos autonominės korporacijos (angl. Decentralized Autonomous Corporations, DAC) ir net decentralizuoti autonominiai investiciniai fondai (angl. Decentralized Autonomous Investment Funds, DAIF) – visi jie priskiriami šiam pavadinimui. Visos šios DAO turi skirtingus tikslus, pradedant paslaugų teikimu ir baigiant investicijų ir sandorių palengvinimu. Aplenkdamos tradicines centralizuotas valdžios struktūras, šios revoliucinės technologijos pradeda naują neregėtos autonomijos erą!
Pasak “web3” rinkodaros agentūros “Serotonin” generalinės direktorės ir vienos iš įkūrėjų Amandos Cassat, dar vienas “web3” rinkodaros agentūros “Serotonin” privalumas – galimybė kurti bendruomenę. DAO yra “stiprus derinimo mechanizmas, leidžiantis sujungti naudotojų ar pirkėjų, įmonių ar komandų ir investuotojų kategorijas į vieną grupę, kuri yra suderinta ir priklauso bendruomenei, besidžiaugiančiai tuo pačiu dalyku”, – sakė A. Cassat.
Tačiau, žinoma, yra ir trūkumų.
Kitas trūkumas – į juos galima lengvai įsilaužti. Jei DAO nėra tinkamai apsaugota, piktavalis gali lengvai įsiskverbti į DAO ir ją perimti.
Virtualių AVA trūkumai
Nepaisant daugybės privalumų, decentralizuotos autonominės organizacijos (DAO) neišvengė kritikos. Nepaisant kelių teisinių, saugumo ir struktūrinių problemų, kurias vis dar reikia išspręsti, kad būtų galima išnaudoti didžiausią potencialą, ši technologija yra palyginti nauja, o tai reiškia, kad šios problemos netrukus gali tapti nebeaktualios, nes šioje srityje atliekama daugiau mokslinių tyrimų.
“Harvard Business Review” ir “MIT Technology Review” sutinka, kad dauguma žmonių nesugebės suvaldyti DAO atsakomybės. Pastaroji, savo poziciją paskelbusi 2016 m., niekada neperžiūrėjo savo nuomonės apie šią technologiją – net ir po to, kai dėl to įvyko liūdnai pagarsėjęs įsilaužimas į DAO. Vadinasi, nerekomenduojama, kad lemiami fiskaliniai sprendimai kada nors būtų atiduoti į daugelio rankas.
DAO gali veikti keliose šalyse, todėl joms netaikomas joks teisinis protokolas. Jei kiltų kokių nors problemų, organizacijos dalyviams tektų dalyvauti sudėtinguose teisminiuose procesuose, susijusiuose su kelių jurisdikcijų įstatymais.
2017 m. JAV Vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC) paskelbė ataskaitą, kurioje atskleidė, kad decentralizuotos autonominės organizacijos (angl. Decentralized Autonomous Organizations, DAO) neteisėtai platino žetonus be leidimo naudodamosi “Ethereum” blokų grandinėmis, taip pažeisdamos įvairius JAV vertybinių popierių įstatymo straipsnius.
DAO pavyzdžių rasite čia
Per pastaruosius kelerius metus išpopuliarėjo decentralizuotos autonominės organizacijos (angl. decentralized autonomous organizations, DAO), kurios dabar yra pagrindinė daugelio blokų grandinės projektų sudedamoji dalis. Decentralizuota finansų erdvė (DeFi) yra vienas iš platformos, kurioje DAO naudojamos tam, kad programos galėtų veikti nepriklausomai, pavyzdžių.
Kitiems bitkoinų ( BTC ) tinklas yra DAO pirmtakas. Tinklas plečiasi dėl bendruomenės susitarimo, nors dauguma tinklo narių niekada nebuvo susitikę. Jame taip pat nėra jokios struktūrizuotos valdymo struktūros, o vietoj to pasikliaujama kalnakasiais ir mazgais, kurie nurodo paramą.
Nors dauguma žmonių šiandien “Bitcoin” nebelaiko DAO. “Dash” galima vadinti pirmąja teisėta DAO, turinčia valdymo sistemą, kuri leidžia suinteresuotiesiems subjektams balsuoti už jos iždo lėšų panaudojimą atsižvelgus į visas atitinkamas gaires.
Palaipsniui DAO perėmė projekto valdymo įgaliojimus. Tačiau žetonų turėtojai vis dar gali dalyvauti lyderių rinkimuose ir net siūlyti naujus dalyvius ar balsuoti dėl to, ar likviduoti savo žetonų monetas su papildomu užstatu. Dalyvaudami šioje veikloje, jie gali spręsti, kas vyksta su jų investicijomis, – taip užtikrinama, kad jų balsas technologijų pažangos fone neišnyktų
Praėjusiais metais “Defi” skolinimo protokolas sukėlė revoliuciją kriptovaliutų pasaulyje, paleisdamas savo valdymo žetoną kartu su likvidumo gavybos procesu. Dalyvaudami šiame protokole, naudotojai kaip atlygį gaudavo žetonų – idėja, kuri nuo to laiko buvo pakartota ir patobulinta daugelyje kitų kriptovaliutų projektų.
DAO gali būti ne velnias, bet jei jų ištekliai administruojami netinkamai, jie gali tapti tikra prievole. Visi, dirbantys blokų grandinės srityje, žino, kaip sunku iškrapštyti išteklius – tad ką daryti?
DAO, kaip interneto subjektai, gali visiškai pakeisti įmonių valdymą. Kai ši koncepcija subręs ir teisinė pilkoji zona, kurioje jos veikia, susiaurės, vis daugiau organizacijų gali naudoti DAO modelį kai kurioms savo veiklos sritims valdyti.
DAO privalumai ir trūkumai
Nors DAO turi nemažai privalumų, jie turi ir trūkumų. Toliau panagrinėkime kai kuriuos iš šių trūkumų:
PROS
- ✔️ DAO palengvina bendradarbiavimą visame pasaulyje, nes sutelkia asmenis veikti kaip vienas.
- ✔️ DAO svarbiausia užtikrinti minimalią centralizaciją, kuri visada apima įvairių žmonių indėlį kuriant strategijas ir vykdant operacijas.
- ✔️ Kadangi DAO balsai yra viešai matomi blokų grandinėje, suinteresuotieji subjektai ir žetonų turėtojai paprastai yra labiau atsakingi už savo elgesį balsuojant. Dėl to DAO apskritai priima geriau apgalvotus sprendimus.
- ✔️ DAO paprastai yra paremtos tikslais. Bendrų tikslų turintys žmonės susivienija, kad įsigytų DAO žetonų. Tai suteikia DAO nariams didesnę kontrolę, nes jie gauna galimybę dirbti su kitais asmenimis, kurie panašiai mąsto.
CONS
- ❌ Palyginti su įprasta valdybos posėdžių sale, decentralizuotose autonominėse organizacijose priimti sprendimus yra sudėtingiau, nes nėra vienos centrinės institucijos. Kadangi daugybė balsuojančių dalyvių turi pasverti savo nuomonę dėl klausimų, tai neišvengiamai lemia ilgesnį svarstymą ir lėtesnę pažangą.
- ❌ Kadangi DAO yra technologiškai pagrįsta ir palyginti nauja koncepcija, ji turi tam tikrų vertų dėmesio pasekmių. Visų pirma, ne visi turi reikiamą techninę įrangą ir žinių, kad galėtų veiksmingai ja naudotis. Antra, reikės įdėti papildomų pastangų šviečiant žmones apie balsavimą, jei jie šiuo metu nėra susipažinę su DAO.
- ❌ Nors DAO dėl savo decentralizuotos struktūros dažniausiai laikomi naudingais, žmonėms gali pasirodyti, kad užsitęsęs balsavimo procesas gali būti šiek tiek nepatogus.
- ❌Jei naudojate decentralizuotas autonomines organizacijas, kurioms trūksta tinkamų saugumo priemonių, rizikuojate susidurti su rimtu išnaudojimu, dėl kurio gali būti pavogtos iždo lėšos.